Sürdürülebilir gelişme ve inşaat sektörü
Sustainable development and the construction industry
- Tez No: 83005
- Danışmanlar: PROF. DR. YILDIZ SEY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
SÜRDÜRÜLEBİLİR GELİŞME ve İNŞAAT SEKTÖRÜ ÖZET Bu tez çalışmasının amacı, son yılların güncel bir tartışma konusunu oluşturan ve ekonomik gelişme ile çevre arasında uzlaşma arayan sürdürülebilir gelişme kavramının inşaat sektörü açısından nasıl ele alındığını araştırmaktır. Sürdürülebilir gelişme, çok genel bir ifade ile, bugünün gereksinimlerini gelecek kuşaklan kendi gereksinmelerini karşılama yetisinden mahrum bırakmamak koşuluyla karşılamak, olarak tanımlanmaktadır. Basit bir çevrecilik anlayışının çok ötesinde, rasyonel kaynak kullanımını esas alan ekonomik bir kavram olarak karşımıza çıkmaktadır. Tez çalışmasının ilk bölümünde, sürdürülebilir gelişme kavramı üzerinde durulmuş ve mevcut ekonomik sistemin zaaflarından yola çıkılarak sürdürülebilir bir ekonominin nasıl tariflendiği incelenmiştir. Çalışmanın ikinci bölümünde ise, konu inşaat sektörü açısından değerlendirilmiş ve sürdürülebilirlik tartışmasının başta gelen üç konusu; enerji, geri kazanım-yeniden kullanım ve teknoloji ayrı ayrı ele alınmıştır. Konut sorununa ayrıca yer verilmesinde, konut inşatlarının inşaat sektöründeki faaliyetlerin büyük bir bölümünü oluşturması; dolayısıyla kaynak kullanım kararlarının da büyük bir bölümünü ilgilendirmesi ve sürdürülebilir bir gelişmenin nihai amacı olan toplumsal barışın sağlanması açısından taşıdığı önem etkili olmuştur. Konut sorunu ele alınmadan, sürdürülebilir gelişmeyi inşaat sektörü açısından tartışmanın anlamsız olacağı düşünülmüştür. Daha önce benzer nitelikte araştırmaların yapılmamış olması, kaynak temini açısından sıkıntı yaratmakla birlikte, İnternet kaynaklan bu sıkıntıyı kısmen de olsa gidermiştir. Sürdürülebilirlik kavramının, incelenmesi açısından güçlük yaratan bir başka niteliği, ilgi alanına giren konuların çeşitliliği ve farklı uzmanlık alanlan gerektiriyor olmasıdır. Bu nedenle konunun bütün yönleri ile incelenmesi ancak disiplinlerarası, uzun bir çalışma ile mümkün olabilir. Tez çalışmasının hedefi, son yılların bu güncel konusunu genel hatlan ile tanıtmaktır. vıı
Özet (Çeviri)
SUSTAINABLE DEVELOPMENT and THE CONSTRUCTION INDUSTRY SUMMARY This study focuses on a popular subject of the recent years, sustainable development, and aims to understand how it is evaluated in construction industry. Sustainable development is broadly defined as meeting the needs of today without compromising the needs of the future generations. It has to be interpreted as an economic phenomenon and sensitivity on the rational usage of the natural resources rather than a simple environmentalism. The first part of the study concentrates on the mentality of sustainability and a sustainable economy. Then the subject is evaluated from the construction industry's point of view and the three leading topics of the sustainability discussion; recycling & reuse, energy and technology are analyzed. The separate evaluation of the housing problem can be explained by two reasons; first, housing construction constitutes the greatest amount of the facilities in industry, and. second, its important role to provide social equity and peace in society. It would be meaningless to discuss sustainability issues without emphasizing on housing problem. The multidisciplinary feature of the sustainability topic requires the cooperation of many specialists for detailed future studies, such as economists, environmentalists, architects, and engineers. The complexity and the wideness of the topic makes this study aim only to draw a broad picture of sustainability discussion held in the construction industry. vm