Sürdürülebilir yapım kavramının uygulamaya aktarılmasındaki araç, yöntem ve yaklaşımlara ilişkin bir değerlendirme
Evaluation of tools, methods and approaches conveying sustainable construction concept to the practice
  1. Tez No: 152169
  2. Yazar: PINAR YORGANCIOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALAATTİN KANOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bina Yapım Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Sürdürülebilirlik, dünya üzerindeki tükenebilir ve yenilenebilir kaynakların en etkin biçimde kullanılarak tüketimin yönlendirilmesidir. Sürdürülebilir Gelişme; kısıtlı kullanılan kaynakların insanlara adaletli biçimde dağıtılmasını; üretimin kaynağı hammadde tüketiminin optimum düzeyde yapılmasını, neyin, ne miktarda, ne için ve kimin için tüketileceğinin kararının verilmesini içerir. Sürdürülebilir Yapım, sürdürülebilirlik kavramının en önemli bileşenlerinden biri olarak, bir yapının yaşam döngüsü boyunca, girişim evresinden yıkıma kadar, sürdürülebilirlik kriterlerini uygulanmasını hedefler. Genel olarak, inşaat sektöründe sürdürülebilir gelişme kavramını uygulamaya geçirmedeki olanak ve sorunların bütüncül bir bakış açısıyla yeterince ortaya konmamış olduğu, özelde ise enformasyon teknolojilerinin ve diğer yardımcı araçların bu açıdan sağlayabileceği olanakların ve eksik kaldığı noktaların yeterince araştırılmadığı görülmektedir. Yapılacak imalatların tanımını açık ve net biçimde yapan şartnamelerin oluşturulması, belirlenen şartnamelerdeki performansların gerçekleştirilebilmesi için organizasyonel yapıda bulunan paydaşların görev tanımlarının yapılması, teknik gerekliliklerin bu paydaşlar tarafından yerine getirilmesi ve en önemlisi yapılan çalışmaların ölçülebilir olması gerekmektedir. Yetkili kurum ve kuruluşlar tarafından yapılacak değerlendirmelerde amaçlanan performans değerleri ürünlerin sertifikasyon veya benzeri değerlendirme biçimleri ile ölçülerek ödüllendirilmesi, çok bileşenli verilerin enformasyon teknolojisinden yararlanılarak uygulama alanına aktarılması ihtiyacım doğurmuştur. Bu çalışma, Sürdürülebilir Yapımın uygulanması alanında eksikliği hissedilen, tasarım ve yapım firmaları, denetleyici kuruluşlar ve kullanıcılar tarafından kullanılmak üzere, teoride uygulanması öngörülen kavramların, daha kaliteli bir yapma çevre oluşturmak, bugünün ve geleceğin kaynaklarını doğru kullanmak ve çevreye en az düzeyde zarar vermek amacıyla kullanılması gereken araç, yöntem ve yaklaşımların uygulamaya aktarılmasındaki güçlükler ve olanaklar açısından bir durum değerlendirmesi yapmayı amaçlamaktadır. Bu sayede, mevcut kavramsal çalışmaların tanımlanması ve uygulanması yönündeki yol haritasının çıkarılmasında ihtiyaç duyulan, mevcut durumun belirlenmesine yönelik saptamalara katkıda bulunulacağı düşünülmüştür. ıx
Özet (Çeviri)
Sustainability is the condition which would allow the existance of human being in safe, healthy and quality life. Sustainable Development is a process of maintaining a dynamic balance between consumption of resources and equity within the current population and between present and future generations. As being one of the prior effective sector on consumption of raw material, sustainable construction assesses the building from extraction to cradle, with whole life cycle, to achieve Sustainability objectives for better built environment. Today communities, governments, business, international agencies, and non governmental organizations are increasingly concerned with establishing a means to monitor performance and to assess progress toward sustainable development. Broad categories of data and participants/shareholders makes Sustainable Development identified with different scales. This study is based on assessment of construction as 'building' stage. For making the subject together 'material' and 'urban' scales are described briefly. Although having conceptual studies and practical ongoing efforts, there are still unclear goals and priorities to provide a practical definition of sustainability in construction sector. These undefined criteria makes practices unmeasurable, unable to evaluate and precisize the performance of the execution. The problem is, in general, inadequacy of opportunities of conveying conceptual studies into practice and whole life cycle assessments; in particular, the lack of IT based tools which might support the application of the concept to make the whole life cycle assessment for multiple criteria decision making in proj ects. In response to the need of improved indicators, studies on conceptual framework including organizational and technical framework, which will be used by owners, design/build firms, audits, explained and evaluated in this study. Tools used for design, evaluation and rating are described. Software packages developed for life cycle analysis which consist of databases and inventory tools for calculation of potential environmental effects with different design systems, assessing systems for rating and certification considering the policies and standards, check lists, reports, guidelines, manuals are reviewed. Not only the state of art in the world but also state of art in Turkey was explained and evaluated for a better built environment.