Reduction of dichloro 5,10,15,20 tetraphenyl porphinata platinum (IV) by imidozale derivatives
Diklara 5,10,15,20 tetra fenil pofinata platinum (IV)'ün imidazal türevleriyle indirgenmesi
- Tez No: 83004
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ECE BULAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 1999
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
ÖZET Pt(TV)TPPCİ2 maddesi imidazol konsantrasyonunun fazla olduğu ortamda Pt(ü)TPP maddesine indirgenmiştir. Reaksiyon, 2-metil-imidazol baz olarak kullanıldığında Pt(IV)TPPCİ2 maddesine göre sıfınncı dereceden fakat sonlarına doğru birinci derecedendir. Reaksiyon ortamında imidazol konsantrasyonu arttırıldıkça datanın Pt(IV)TPPCİ2 maddesine göre sözde birinci dereceye yaklaştığı görülmüştür. Reaksiyon sabiti değerlerinin baz konsantrasyonu ile parabolik olarak değişmesi reaksiyonun karışık birçok basanmakta gerçekleştiğini göstermektedir. Reaksiyon derecesinin imidazol ve 2-metil-imidazol maddelerine göre birinci dreceden daha büyük olduğu anlaşılmıştır. Aşağıdaki hız denklemi, imidazolün sabUVsinin 2-metil-midazolün sabisinden daha büyük ve bu sabitin fazla baz konsantrasyonu ile ilişkili oluğu varsayılarak geliştirilmiş ve reaksiyon sonuçanna uygunluğu gözlemlenmiştir. -d[Pt(IV)TPPCİ2]/dt = sabiti. [ Pt(IV)TPPCİ2] / (sabit 2 + [Pt(IV)TPPCİ2]) Sadece mass ve UV-spectra çıktılarını kullanarak böylesine kanşık birçok basamaktan oluşan reaksiyonların, deneysel datayı doğrulayan bir mekanizma oluşturmasının oldukça güç olduğu görülmüştür. Fakat, hız belirliyici basamakta hidrojen bağı sayesinde, imidazol türevlerinin, klor iyonlarının ayrılmasına yardımcı oldukları önerilebilir. Ayrıca sterik engellerden dolayı, 2-metil-imidazolün hız sabiti imidazolün hız sabitinden daha küçük olarak elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT Pt(IV)TPPCİ2 was reduced to Pt(II)TPP in the presence of excess imidazole derivatives. The calculations of the data obtained from the UV-spectrometer were performed by Microsoft Excel-97. It was observed that, when 2-methyl-imidazole was used as a base, the reactions were pseudo zero-order in Pt(IV)TPPCİ2 but pseudo first- order in the final stages. In the case of imidazole, the higher the concentrations of the excess base, the better the reaction data fitted to the pseudo first-order relation. The values of the rate constants observed, varied parabolically with excess base concentration signifying a complex multistep behaviour. The order of the reactions with respect to imidazole and 2-methyl-imidazole were greater than one. The following is the possible rate equation that can satisfy the observations of the reactions assuming that, constant2 of the reactions with imidazole is greater than constants of the reactions with 2-methyl-imidazole and constants is related to excess base concentration. -d[Pt(TV)TPPCl2]/dt = constanti.[ Pt(TV)TPPCl2] / (constant2 + [Pt(TV)TPPCl2]) From the outputs of the mass and UV-spectrometer, it was hard to deduce a reaction mechanism for a complex reaction which supports the experimental data. But, it can be proposed that, the dissociation of the chlorides were assisted by imidazole derivatives via H-bonding in the rate determining step. It was found that, the rate constant of 2-methyl-imidazole is smaller than the rate constant of imidazole since 2-methyl- imidazole is more sterically hindered.