𝑒-θ-açık ve 𝑒*-θ-açık kümeler üzerine bazı sonuçlar
Some results on e-θ-open and e∗-θ-open sets
- Tez No: 830063
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAD ÖZKOÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu çalışmanın amacı, 2010 yılında Özkoç ve Aslım tarafından tanımlanan 𝑒-θ-açık küme ile 2015 yılında Farhan ve Yang tarafından tanımlanan 𝑒*-θ-açık küme kavramlarına çalışmak ve bu kavramların yeni özelliklerini araştırmaktır. Ayrıca, 𝑒-θ-açık ve 𝑒*-θ-açık kümeler aracılığıyla ayırma aksiyomlarının bazı zayıf formları tanımlanmış ve bu kavramlara dair birçok yeni sonuçlar bulunmuştur. Üstelik, 𝑒-θ-çekirdek, 𝑒*-θ-çekirdek, kısmen 𝑒-θ-R_0 uzayı ve kısmen 𝑒*-θ-R_0 uzayı kavramları tanımlanarak bu kavramlara ilişkin bazı temel sonuçlar da ortaya konmuştur. İlaveten 𝑒-R_1 ve 𝑒*-R_1 uzayı tanımları verilmiştir. Verilen bu kavramların sadece karakterizasyonları değil aynı zamanda bu kavramlara dair birçok yeni sonuçlar elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this work is to study the concepts of 𝑒-θ-open set defined by Özkoç and Aslım in 2010 and 𝑒*-θ-open set defined by Farhan and Yang in 2015 and to investigate new properties of these concepts. Also, some weak forms of separation axioms have been defined through 𝑒-θ-open and 𝑒*-θ-open sets and many new results have been found regarding these concepts. Moreover, 𝑒-θ-kernel, 𝑒*-θ-kernel, slightly 𝑒-θ-R_0 space and slightly 𝑒*-θ-R_0 space concepts defined and some fundamental results related to these concepts have been revealed. In addition, the concepts of 𝑒-R_1 space and 𝑒*-R_1 space have been given. Not only the characterizations of these given concepts have been obtained, but also many new results have been obtained regarding these concepts.