Şizofrenik bozukluğu olan hastalarda içselleştirilmiş damgalanma, benlik saygısı ve ilaç uyumu
Internalized stigma, self-esteem, and medication compliance in patients with schizophrenic disorder
- Tez No: 830080
- Danışmanlar: PROF. DR. HAVVA TEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Psikiyatri, Nursing, Psychiatry
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Psikiyatri Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Bu araştırma, şizofren hastalarda içselleştirilmiş damgalanma, benlik saygısı ve ilaç uyumunu belirlemek amacıyla tanımlayıcı olarak yapılmıştır. Araştırmanın örneklemini 15 Mart- 15 Eylül 2021 tarihlerinde Sivas Numune Hastanesi Psikiyatri Polikliniğinde ayaktan hizmet alan, şizofreni tanılı, 18 yaş ve üzeri, araştırmaya katılmayı kabul eden 266 hasta oluşturmuştur. Araştırma verileri“Kişisel Bilgi Formu”,“Ruhsal Hastalıkların İçselleştirilmiş Damgalanma Ölçeği”,“Rosenberg Benlik Saygısı Ölçeği”,“Tıbbi Tedaviye Uyum Oranı Ölçeği”ile yüz yüze görüşme yoluyla toplanmıştır. Araştırmada ruhsal hastalıklarda içselleştirilmiş damgalanma puanı ile yaş, çalışma durumu, gelir durumu arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark olduğu belirlenmiştir (p0.05). Hastaların tanıtıcı özelliklerine göre rosenberg benlik saygısı ölçeği toplam puanı ve tıbbi tedaviye uyum oranı ölçeği toplam puanı arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark olmadığı belirlenmiştir (p>0.05). Hastaların içselleştirilmiş damgalanma ölçeği toplam puanı ile; benlik saygısı puanı (r=0.135, p=0.028) arasında pozitif yönde ve zayıf ilişki, tedaviye uyum puanı (r=-0.422, p=0.001) arasında negatif yönde ve orta düzeyde bir ilişki olduğu belirlenmiştir. İçselleştirilmiş damgalanma puanı arttıkça benlik saygısı puanının arttığı ancak tedaviye uyum puanının azaldığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted as a descriptive study to determine internalized stigma, self-esteem and drug compliance in schizophrenic patients. The study population consisted of 266 patients aged 18 years and over, diagnosed with schizophrenia, who received outpatient services in Sivas Numune Hospital Psychiatry Outpatient Clinic between March 15 and September 15, 2021 and agreed to participate in the study. Data were collected through face-to-face interviews using“Personal Information Form”,“Internalized Stigma of Mental Illness Scale”,“Rosenberg Self-Esteem Scale”,“The Rate of Adherence to Medical Treatment ”.