Hologram teknolojisi üzerinden dijital restitüsyon ve dijital rekonstrüksiyon uygulaması: Ankara St. Klement Kilisesi örneği
Digital restitution and digital reconstruction applications through hologram technology: The case of Ankara St. Clement Church
  1. Tez No: 830090
  2. Yazar: HÜSEYİN BURAK KARASAKAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT TUTKUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 190
Özet
Gelişen teknolojiyle birlikte başta mimarlık olmak üzere birçok alanda kullanımı yaygınlaştığı gözlemlenen arttırılmış gerçeklik ve arttırılmış gerçekliğin alt başlığı olan dijital hologram teknolojisinin mimari koruma alanına entegre edilmesi düşünülmektedir. Her iki teknikte de amaç sanal nesnelerin gerçek dünyada algılanır kılınmasıdır. Bu özelliği ile birlikte tez çalışmasının kapsamı, hologram teknolojisinin mimari koruma alanında kullanımının değerlendirilmesi olarak belirlenmiştir. Rekonstrüksiyonu yapılan yapının özgünlük değerlerini yansıtmadığı bu nedenle de eski yapının yerini hiçbir şekilde tutamayacağı düşüncesinin yanında, yok olmuş yapının kentsel hafızadaki yerinin korunması açısından rekonstrüksiyon uygulanmasının kaçınılmaz olduğu, yapılan tartışmalar arasında yerini almıştır. Tez kapsamında uygulama alanı; Ankara'nın yok olmuş önemli kültürel miraslarından olan St. Klement Kilisesi olarak belirlenmiştir. Yapıya ait restitüsyon çalışması yapılarak, rekonstrüksiyon önerisi ortaya konulmuştur. Sanal ortamda üç boyutlu çalışması yapılan yapının dijital hologram teknolojisiyle gerçek dünyada algılanabilirliğinin sağlanması ve bu sayede rekonstrüksiyon tartışmalarına farklı bir bakış açısı kazandırılması hedeflenmektedir.
Özet (Çeviri)
With the developing technology, augmented reality and digital hologram technology, which is the sub-title of augmented reality, is observed to be widely used in many fields, especially in architecture. It is considered that these technologies will be integrated into the field of architectural preservation. In both techniques, the aim is to make virtual objects perceptible in the real world. With this feature, the subject of this thesis study has been determined as the evaluation of the use of hologram technology in the field of architectural preservation. In addition to the thought that the reconstructed building does not reflect the originality values, therefore, it cannot replace the old building in any way; and it has taken its place among the discussions that it is inevitable to apply the reconstruction in terms of preserving the place of the destroyed building in the urban memory. St. Clement's Church which is one of the important cultural heritages of Ankara was determined as an application area within the scope of the study. A restitution study of the building was carried out and a reconstruction proposal was put forward. It is aimed to ensure the real-world perceptibility of the structure, whose three-dimensional work is done in the virtual environment, with digital hologram technology, and thus to bring a different perspective to the reconstruction discussions.