Kentsel peyzaj içinde mezarlıklar ve ekosistem hizmetleri: Isparta ili örneği
Cemeteries and ecosystem services in urban landscape: The case of Isparta province
  1. Tez No: 830117
  2. Yazar: HATİCE ÇOBANKAYA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜLŞAH KAÇMAZ AKKURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu çalışmanın amacı, kentsel açık yeşil alan sistemi içerisinde önemli bir yer tutan mezarlıkların, Isparta kentinden seçilmiş örneklem alanları olan; Gülcü Mezarlığı, Isparta Garnizon Şehitliği-Karaağaç Mezarlığı ve Akyol Mezarlığı'ndaki ağaç özellikleri, hava kirliliği giderimi, karbon depolama ve oksijen üretimi gibi çeşitli ekosistem hizmetlerinin değerlendirilmesidir. Veri analizinde i-Tree Eco modelinin kullanıldığı çalışmada; arazi kullanım türü, ağaç türleri, ağacın göğüs yüksekliğindeki çapı-DBH (cm), ağaç yüksekliği (m), canlı taç yüksekliği (m), tacın yerden yüksekliği (m)ve kayıp taç yüzdesi verilerinden yararlanılmıştır. Araştırma bulgularına göre mezarlıklardaki ağaçlar brüt olarak yılda yaklaşık 47,22 ton karbonu tutmakta ve 6.770 ton karbonu depolamaktadır. Ayrıca mezarlıklardaki bitkiler yılda yaklaşık 373,6 m3 bir yüzey akışı engellemekte ve 35,55 kg hava kirleticisini ortadan kaldırmaktadır. Son olarak mezarlıktaki ağaçların yıllık 125,89 ton oksijen ürettiği hesaplanmıştır. Fakat, daha iyi düzenleyici ekosistem servisleri üretebilmek için, mezarlık tasarımlarında kullanılan bitki türlerinin çeşitliliğinin artırılması ve disiplinli bir şekilde yönetilmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the cemeteries, which have an important place in the urban open green space system, as sample areas selected from the city of Isparta; It is the evaluation of various ecosystem services such as tree characteristics, air pollution removal, carbon storage and oxygen production in Gülcü Cemetery, Isparta Garrison Martyrdom-Karaağaç Cemetery and Akyol Cemetery. In the study where the i-Tree Eco model was used in data analysis; Land use type, tree species, tree diameter at chest height-DBH (cm), tree height (m), live crown height (m), crown height from the ground (m) and percentage of lost crown were used. According to the research findings, trees in cemeteries capture approximately 47,22 tons of carbon and store 6.770 tons of carbon annually. In addition, plants in cemeteries prevent a runoff of approximately 373,6 m3 per year and remove 35,55 kg of air pollutants. Finally, it was calculated that the trees in the cemetery produce 125,89 tons of oxygen annually. However, in order to produce better regulatory ecosystem services, it is recommended to increase the diversity of plant species used in cemetery designs and to manage them in a disciplined way.