Lise öğrencilerinin karar verme güçlükleri ve ebeveyn tutumları ile aile içi iletişim arasındaki ilişkilerin incelenmesi
It is the examination of high scholl students decision making efforts and parental attitudes and family communication
  1. Tez No: 830142
  2. Yazar: SAMET DURAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YAĞMUR SOYLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Kariyer seçimi, bireylerin yaşamlarında önemli bir dönüm noktasıdır ve çoğu zaman karmaşık ve zorlu bir süreç olabilir. Kariyer teorileri bireylere kariyer seçiminde rehberlik edebilecek çeşitli yaklaşımları ve modelleri içerir. Bireylerin kendi yetenekleri, ilgi alanları, değerleri ve kişilik özellikleri gibi faktörleri dikkate alarak kariyer seçimlerini daha iyi anlamalarına yardımcı olmayı amaçlar. Lise öğrencilerinin kariyer seçimi sürecinde karar verme güçlüğü önemli bir faktör olarak ortaya çıkmaktadır. Bu çalışmanın amacı; lise öğrencilerinin karar verme güçlükleri ve ebeveyn tutumları ile aile içi iletişimlerinin incelenmesidir. Araştırmanın evrenini İzmir il merkezinde bulunan 11 ve 12. Sınıfa devam eden öğrenciler oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemini ise İzmir ilindeki özel bir okulun 11 ve 12. Sınıfında öğrenim gören 300 öğrenci oluşturmaktadır. Araştırmada veri toplama aracı olarak kişilerin demografik bilgilerini içeren soruların olduğu Kişisel Bilgi Formu ve Aile Değerlendirme Ölçeği, Ana-Baba Tutum Ölçeği ve Kariyer Karar Verme Ölçeği kullanılmıştır. Çalışma sonucunda aile içi iletişim ile kabul/ilgi, aile içi iletişim ile psikolojik özerklik değişkenleri arasında düşük düzey pozitif korelasyonlar saptanmıştır. Kabul/ilgi ile kariyer kararı verme güçlükleri, kabul/ilgi ile hazırlık eksikliği değişkenleri arasında düşük düzeyde pozitif korelasyonlar saptanmıştır. Kariyer kararı verme güçlüklerinde anne eğitim durumuna göre anlamlı farklılık tespit edilmiştir. Bu sonuca göre, lise mezunu, ön lisans mezunu, lisans mezunu, doktora mezunu ve üzeri olanların aldığı puanların ilkokul mezunu olanlara göre daha fazla puan aldığı gözlemlenmiştir. Kariyer kararı verme güçlüklerinde baba eğitim durumuna göre anlamlı farklılık tespit edilmiştir. Bu sonuca göre, lise mezunu, lisans mezunu, doktora mezunu ve üzeri olanların aldığı puanların ortaokul mezunu olanlara göre daha fazla puan aldığı gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Career choice is an important turning point in the lives of individuals and can often be a complex and challenging process. Career theories include various approaches and models of assurance of guidance to individuals, careers. It aims to help individuals better understand their career choices by tracking dominants such as their abilities, interests, values, and personality traits. The difficulty of making decisions in the career selection process of high school students emerges as an important factor. The aim of this study; It is the examination of high school students' decision making efforts and parental attitudes and family communication. The house of the research consists of 11th and 12th grade students in the city center of Izmir. The sampling of the research consists of 300 students who see computers in the 11th and 12th grades of a private school in Izmir. The sample of the research consists of 300 students studying in the 11th and 12th grades of a private school in Izmir. In the research, a form with questions containing demographic information of individuals and Family Evaluation Scale, Parent Attitude Scale and Career DecisionMaking Scale were used as data collection tools. As a result of the study, low-level positive correlations were found between the variables of family communication and acceptance/care, family communication and psychological autonomy. Low positive correlations were found between acceptance/interest and difficulties in making career decisions, acceptance/interest and lack of preparation. A significant difference was found in career decision-making difficulties according to the educational status of the mother. According to this result, it has been observed that the scores of those who are high school graduates, associate degree graduates, undergraduate graduates, doctorate graduates and above received more points than those who graduated from primary school. A significant difference was found in career decision making difficulties according to father's education level. According to this result, it was observed that the scores of those who graduated from high school, bachelor's degree, doctorate degree and above got more points than those who graduated from secondary school.