The culture war in the United States: A Cycle of hegemony
  1. Tez No: 830143
  2. Yazar: AHMED GASSAMA
  3. Danışmanlar: Prof. Dr. SERHAT AHMET ERKMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı, Siyasal Bilimler, American Culture and Literature, Political Science
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Açık Deniz Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Amerika Birleşik Devletleri genellikle basit bir gözlemci tarafından özgürlerin ülkesi ve cesurların evi olarak algılanır. Bu karikatürize bakış, mevcut siyasi ve sosyal durumla doğrudan çelişiyor. Geniş anlamda Amerikan halkı, iki farklı Amerika'yı temsil eden iki siyasi parti arasında bölünmüş durumda. İdeoloji ve yaşam tarzı, muhafazakarlar ve liberaller arasında bir kültür savaşına yol açan bu tarihsel bölünmenin arkasındaki ana itici güçlerdir. Bu sürtüşme, 1960'lardan Donald Trump ile Joe Biden arasındaki siyasi rekabete kadar ortaya çıkan karşı kültür tarafından açıkça dile getirildi. Bu tezin temel amacı, dualist bir bakış açısıyla incelenen kültür savaşının analizini yenilemektir. Bunun temel nedeni, kültür savaşının Amerikan tarihini çelişkili bir yöntemle okuyan Amerikalı akademisyenleri bile etkilemiş olmasıdır. Bir yandan liberaller WASP'ı azınlıklara karşı ayrımcılık yapan baskıcı bir çoğunluk olarak algılıyorlar. Öte yandan muhafazakarlar, liberallerin Amerika'nın üzerine inşa edildiği geleneksel değerleri ortadan kaldırmaya çalıştıklarını gösteriyor. Konunun nesnel ve bütünsel bir anlayışına ulaşmak için, iki grubun benimsediği hegemonik politikaların, ülkenin bağımsızlığından bu yana Amerikan tarihine bakılarak incelenmesi ve araştırılması gerekmektedir. Bir kez incelendiğinde, liberal siyasi faaliyetlerin hegemonya karşıtı yeniden dirilişini, onun temel ilkelerini ve arkasındaki aktörleri incelemek için bir önkoşuldur. Bu bizi gerici muhafazakar hareketleri araştırmaya yöneltecektir.
Özet (Çeviri)
The United States of America is often perceived by the simple observer as the land of the free and the home of the brave. This cartoonish view comes in direct conflict with the current political and social situation. In the broad sense, the American people are divided between two political parties that represent two different Americas. Ideology and lifestyle are the main drivers behind this historical split leading, as a result, to a culture war between conservatives and liberals. This friction was well pronounced by the counterculture that appeared during the Sixties till the political rivalry between Donald Trump and Joe Biden. The main objective of this thesis is to renew the analysis of the culture war which has been studied from a dualistic perspective. The primary cause behind this is that the culture war has even influenced American academics who read American history in a conflicting method. On one hand, liberals perceive the WASP as an oppressive majority that has been discriminating against minorities. On the other hand, conservatives demonstrate that liberals are trying to abolish the traditional values on which America was built. To reach an objective and holistic understanding of the issue, the hegemonic policies espoused by the two groups are to be examined and explored by delving into American history since the independence of the country. Once examined, it is a prerequisite to examining the counterhegemonic resurgence of liberal political activities, its main precepts, and the agents behind it. This would lead us to probe into the reactionary conservative movements.