Hafif hava araçları bakım faaliyetlerinden kaynaklanan atıkların yönetimi
Management of resource wastes from light aircraft maintenance activities
- Tez No: 830148
- Danışmanlar: PROF. DR. KADİR GEDİK, DR. ÖĞR. ÜYESİ BİRSEN AÇIKEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çevre Teknolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Ulaşım sektöründe yoğun olarak kullanılan hava araçlarının kullanım süresi boyunca performans ve emniyeti standart limitler içinde tutulmalıdır. Hava araçlarının uçuşa elverişliliklerini sağlamak üzere yapılan bakım faaliyetleri sürecinde çeşitli atıklar oluşmaktadır. Hava araçlarında yapılan bakım sürecinde oluşan atıklar ve bu atıkların yönetimi hakkında oldukça kısıtlı sayıda çalışma bulunduğundan sunulan tez çalışması kapsamında, Eskişehir Teknik Üniversitesi bünyesinde bulunan Hava Aracı Bakım Kuruluşu'nda yer alan hafif hava araçlarından Cessna 172S'in 50 saat uçuş sonrası bakım faaliyetleri ile oluşan atıklar nitel ve nicel açıdan belirlenerek sınıflandırılmıştır. Sınıflandırma yapılırken 2021 ve 2022 yılı bakım faaliyetleri kayıt verilerinden ve Hava Aracı Bakım Kuruluşu'na ait hangarda özel izin ile bulunularak yapılan gözlemlerden faydalanılmıştır. Oluşturulan atık envanteri ile atıklar tehlikeli niteliğine göre atık kodları ile sınıflandırılmıştır. Hava Aracı Bakım Kuruluşu'ndan sağlanan verilere göre 50 saatlik her bir bakım faaliyeti için oluşan atıklar belirlenmiştir. Oluşma miktarları göz önünde bulundurularak uygun geri kazanım ve bertaraf süreçlerini içeren üç yıllık atık yönetim planı hazırlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The performance and safety of aircraft, which are used extensively in the transportation sector, should be kept within standard limits throughout their lifetime. Various wastes are generated during the maintenance activities carried out to ensure the airworthiness of aircraft. There are very limited number of studies on the wastes generated during the maintenance of aircraft and the management of these wastes, accordingly, the wastes generated by the maintenance activities of the Cessna 172S one of the light aircraft at the Aircraft Maintenance Organization within Eskişehir Technical University, after hours of flight, were qualitatively and quantitatively determined and classified in this study. During the classification, the records of maintenance activities for 2021 and 2022 and the observations made in the hangar of the aircraft maintenance organization were used. Considering the amount of waste generated, a three-year waste management plan including appropriate recovery and disposal processes was prepared.