Biological, biochemical and moleculer characterization of Escherichia coli isolated from pregnant women infected with urinary tract infections
İdrar yolu enfeksiyonu ile enfekte olan hamile kadınlardan izole edilen Escherichia coli'nin biyolojik, biyokimyasal ve moleküler karakterizasyonu
  1. Tez No: 830153
  2. Yazar: TAMADHUR SHAKIR NAJI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SONAY ÖZKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gebze Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Bu çalışmada, idrar yolu enfeksiyonu belirtileri olan 100 adet gebe kadından idrar örnekleri toplanarak bakteriler izole edilmiştir. İdrar örnekleri Mart 2022 yılının Mart ayı ile Mayıs ayı arasında Irak'ın Bağdat şehrindeki farklı kadın doğum ve çocuk hastaneleri ve özel laboratuvarlardan toplanmıştır. Deney sonuçları göstermiştir ki tüm bakteriyel izolatlar Gram negatif türlerden oluşmaktadır. Bunlar sırası ile % 40'ı Escherichia coli (E. coli) % 21'i Klebsiella pneumonia, % 20'si Proteus sp, % 12'si Enterobacter cloacae ve % 7'si Pseudomonas aeruginosa türleridir. Escherichia coli bakterisinin virulans faktörleri araştırıldığında ise Hemolizin (% 100) ve Proteaz (% 57, 5) enzimleri ürettiğini göstermiştir. İzole edilen bakteriler Disk Agar Difüzyon Metodu kullanılarak Antibiyogram testi yapılmıştır. Escherichia coli geniş spektrumlu β-Laktamaz enzimini üretme yeteneğine sahiptir ve bu enzimi üretimi % 47,50 olarak saptanmıştır. Ayrıca, Imp-EDTA kombinasyonu kullanılarak Metallo-β-Laktamaz enzim deney sonuçları E. coli'nin % 50 olduğunu göstermiştir. E. coli izolatları en yüksek direnç oranını % 82 ile Sefotaksim'e gösterirken, en yüksek duyarlılık oranını % 90 Nitrofurantoin'e göstermiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, one hundred urine tract infections from pregnant women who suffering from symptoms of urinary tract infections were isolated. The samples from different hospitals of Maternity and Children, and private laboratories in Baghdad (Iraq), collected for the period between mid of March 2022 to the end of May 2022. In this thesis research study, the results of diagnostic, phenotypic, and biochemical tests (i.e., Gram staining, Oxidase, Catalase, Indole, Methyl Red, and Voges-Proskauer) were reflected that all isolates are belonging to Gram-negative bacteria (i.e. 40 % of Escherichia coli, 21 % of Klebsiella pneumonia, 20 % of Proteus sp., 12 % of Enterobacter cloacae, and 7 % of Pseudomonas aeruginosa, respectively). Investigation of some virulence factors showed that E. coli produced 100 % of Hemolysin, and 57.5 % of Protease, respectively. The isolates had the ability to produce the Extended Spectrum β-Lactamase enzyme by using disc approximation and the result of production was 47.5 %. Moreover, results of Metallo-β-Lactamase by using the Imp-EDTA combination indicated that E. coli was 50 %. In this thesis research, E. coli isolates shows highest resistance rate (i.e. 82 %) to Cefotaxime, while the isolate showed highest sensitive rate (i.e. 90 %) to Nitrofurantoin.