Liderlik özelliklerinin çalışan motivasyonu üzerindeki etkisi: Varlık yönetim şirketleri üzerinde bir araştırma
The effect of leadership characteristics on employee motivation: A research on asset management companies
- Tez No: 830163
- Danışmanlar: PROF. DR. SAİM KILIÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 143
Özet
Liderlik, belirli bir amaç ve hedefler doğrultusunda insanları bilinçli ve düzenli bir şekilde etkileme ve yön verme kabiliyeti olarak kabul edilmektedir. Dolayısıyla mükemmel bir lider sadece çalışanlarına başarı elde etme konusunda yol gösterici olan değil; aynı zamanda çalışanlarına güven duygusunu aşılayan, her konuda ikna yeteneğini ortaya koyan ve çoğu zaman çalışanlarını motive eden bir kişi konumundadır. Motivasyon bir çalışanın bilgi, beceri ve yeteneklerini fiili iş davranışına ve iş performansına dönüştürdüğü için çalışanları motive etmek örgüt açısından çok önemli bir liderlik görevidir. Bu çalışmanın amacı liderlik özelliklerinin çalışan motivasyonu üzerindeki etkilerinin ortaya konulmasıdır. Bu amaç doğrultusunda 306 varlık yönetimi şirket çalışanı üzerinde yapılan anket çalışması sonucunda katılımcıların yaşı, cinsiyeti ve şirketteki görevi ile otokratik liderlik anlamlı olarak farklılaşırken, katılımcıların eğitim durumu ile demokratik liderlik, serbest bırakıcı lider ve dönüşümcü liderlik anlamlı olarak farklılaştığı görülmüştür. Çalışma sonucunda ayrıca katılımcıların yaşı, cinsiyeti, medeni durumu, eğitim durumu, şirketteki görevi, şirketteki çalışma süresi ve gelir düzeyi ile motivasyonun anlamlı olarak farklılaşmadığı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Leadership is accepted as the ability to influence and direct people consciously and regularly in line with a specific purpose and objectives. Therefore, an excellent leader is not only the one who guides his employees to achieve success but also who is in the position of a person instillsing a sense of trust in his employees, demonstratesing his ability to persuade in every subject, and often motivating his employees. Motivation is a very important leadership task for the organization, as it transforms an employee's knowledge, skills and abilities into actual work behavior and work performance. The aim of this study is to reveal the effects of leadership characteristics on employee motivation. In line with this purpose, as a result of the survey conducted on 306 asset management company employees, it was seen that while the age, gender and position of the participants in the company and autocratic leadership differed significantly, the educational status of the participants and democratic leadership, liberating leader and transformational leadership differed significantly. As a result of the study, it was also concluded that the participants' age, gender, marital status, educational status, position in the company, working time in the company, income level and motivation did not differ significantly.