Kurumsal iletişimde organizasyon yönetimi
Organization management in corporate communication
  1. Tez No: 830164
  2. Yazar: SEÇİL SEÇGİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DİCLE YURDAKUL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu çalışmada kurumsal yönetim ilkelerinin kurumsal iletişim etkinliği üzerindeki etkilerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Bunun yanında, kurumsal yönetim ilkeleri ile kurumsal iletişim etkinliği arasındaki ilişkide sektörün düzenleyici rolünün incelenmesi de hedeflenmiştir. Çalışma ilişkisel tarama modelinde yürütülmüştür. Çalışmanın örneklemini İstanbul ilinde kamu ve özel sektörde faaliyet gösteren işletmelerin çalışanları içerisinden basit rastgele örnekleme yöntemi ile seçilen toplam 385 çalışan oluşturmuştur. Çalışmada, demografik soruların yanı sıra kurumsal yönetim ilkeleri ölçeği ve kurumsal iletişim ölçeğini içeren çevrimiçi bir anket formu yardımıyla birincil veri toplanmıştır. Elde edilen veriler SPSS v26 yazılımı kullanılarak analiz edilmiştir. Çalışma kapsamında frekans analizi, geçerlilik analizi, güvenilirlik analizi, normal dağılım analizi, tanımlayıcı istatistiksel analiz, korelasyon analizi ve regresyon analizi gerçekleştirilmiştir. Çalışma sonucunda kurumsal yönetim ilkelerinin tamamının (adillik, şeffaflık, hesap verilebilirlik, sorumluluk) kurumsal iletişim etkinliği üzerinde pozitif yönde ve anlamlı etkilerinin olduğu tespit edilmiştir. Bunun yanında, adillik ve şeffaflık ile kurumsal iletişim etkinliği arasındaki ilişkilerde sektörün düzenleyici rolünün olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to examine the effects of corporate governance principles on corporate communication effectiveness. In addition, it is aimed to examine the moderator role of the sector in the relationship between corporate governance principles and corporate communication effectiveness. The study was conducted in relational screening model. The sample of the study consisted of 385 employees selected by simple random sampling method among the employees of the enterprises operating in the public and private sectors in Istanbul. In the study, primary data was collected with the help of an online questionnaire including the scale of corporate governance principles and corporate communication scale, as well as demographic questions. The obtained data were analyzed using SPSS v26 software. Within the scope of the study, frequency analysis, validity analysis, reliability analysis, normal distribution analysis, descriptive statistical analysis, correlation analysis and regression analysis were performed. As a result of the study, it has been determined that all of the corporate governance principles (fairness, transparency, accountability, responsibility) have positive and significant effects on corporate communication effectiveness. In addition, it has been determined that the sector have a moderator role in the relations between fairness and transparency, and corporate communication effectiveness.