Determinants of academic success of freign students in Türkiye (Case study)
Türkiye'deki yabancı öğrencilerin akademik başarılarını belirleyen faktörler (Örnek olay)
- Tez No: 830172
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BENGI YANIK İLHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Eğitim literatüründe araştırmacıların çoğu, spor dansı, enstrüman çalma vb. Müfredat Dışı Faaliyetlerin (ECA) öğrencinin Akademik performansını etkilediğini bulmuşlardır. Bu araştırmada, Müfredat Dışı Faaliyetlerin (matematikle ilgili ve/veya spor) Akademik performans üzerindeki olası etkisini araştırıyoruz. Öncelikle İstanbul'daki özel okullardan birinde veli ve öğretmenlerle bir anket yaptık. Anketlerde çocuklarıyla ilgili de bilgi istiyoruz. Bu nedenle öğrencilerin Ders Dışı Etkinliklere katılıp katılmadıkları hakkında bilgi toplayabiliriz. Bağımlı değişken olarak öğrencilerin matematik notlarını kullanıyoruz. Matematik dersi tüm sınıflarda ortak ders olarak kullanıldı. Bağımsız değişkenler olarak, Müfredat Dışı Etkinlikler (futbol, basketbol, yüzme vb.), öğretmenlerin yıllık deneyimi ve ebeveynlerin eğitim durumu, gelir düzeyi gibi hane halkı özellikleri için kukla değişkenler kullanıyoruz. Ders Dışı Etkinlikler ile öğrencinin Akademik performansı arasında öğrencinin ruh sağlığını etkileyen, kişiliğinin gelişmesine yardımcı olan bir ilişki olduğunu ve ebeveynlerin akademik düzeyinin öğrencinin performansında önemli bir rol oynadığını tespit ettik. öğrencinin yanı sıra gelir düzeyi ve cinsiyeti de Akademik performansı etkilemez.
Özet (Çeviri)
In the Education literature, most of the researchers found out that Extra-Curricular Activities (ECA) such as sports dancing, playing an instrument etc, affect a student's Academic performance. In this research, we study the possible influence of Extra-curricular Activities (math-related and/or sports) on Academic performance. First, we conducted a survey with parents and teachers in one of the private schools in İstanbul. In the surveys, we ask for information related to their children, as well. Therefore, we can gather information on whether pupils participate in Extra-curricular Activities or not. As a dependent variable, we use pupils' grades in math. The math course was used as a common subject in all grade. As independent variables, we use dummies for Extra-curricular Activities (football, basketball, swimming etc..), years of experience for teachers, and households characteristics such as parents' education, income level. We find out there is a relationship between Extra-curricular Activities and Academic performance of the student that affects the mental health of the student, helps in the development of the student's personality, and the academic level of parents plays an important role in the performance of the student as well as the level of income and gender does not affect Academic performance.