Yeni dini hareketlerde eşcinsellik yaklaşımları
Approaches to homosexuality in new religious movements
  1. Tez No: 830184
  2. Yazar: MERYEM BAŞKAVAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM YENEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Dinler Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
1950'lerden itibaren yaşanan sosyolojik, siyasi ve ekonomik olaylar dünya çapında büyük yankı uyandırmış ve bu olaylar sonucunda toplumlarda büyük değişimler meydana gelmeye başlamıştır. Özgürlük ve bağımsızlığın 'din' tarafından sekteye uğratılması düşüncesi, mevcut durumda sorularına yanıt bulamayan gençleri yeni arayışlara yöneltmiştir. Bu arayış neticesinde ortaya çıkan psikolojik, sosyal, siyasi ve ekonomik yönleri de bulunan düşünce tarzları, ilgili gruplar tarafından inanç sistemi olarak kabul edilmiş ve“dini”yapı olarak adlandırılmıştır. Eşcinsellik; sosyolojide toplumsal bir grup olarak, psikolojide psikolojik bir vaka olarak incelenmektedir. Dinler tarihinde ise eşcinsellik, yeni dini hareketler içerisinde, yeni dini hareketlerin ortaya çıkışında, değişimde ya da dönüşümünde önemli bir etkiye sahip olması sebebiyle bir grup özelliği olarak değerlendirilebilir. Dinler tarafından kabul görmeyen, reddedilen ya da dışlanan eşcinsel bireyler, yeni arayışlara girmiştir. Kimileri mevcut inançlarını terk ederek yeni bir oluşum arayışına girmiş kimisi de mevcut inançları içinde eşcinsel yaşamları ile kabul görmeye çalışmıştır. Son dönemlerde ortaya çıkan yeni dini hareketlerin önemli bir unsuru olarak eşcinsellik konusu karşımıza çıkmaktadır. Yeni dini hareketlerin vadettiği sınırsızlığın, en önemli taraftar toplama yöntemi olduğunu söylemek mümkündür. Özellikle cinsellik konusunda özgürlük tanıyan ve eşcinselliği meşru kabul eden hareketler daha fazla dikkat çekmekte ve daha hızlı bir şekilde taraftar toplamaktadırlar. Eşcinselleri destekleyen yeni dini hareketler olduğu gibi karşı çıkan hareketler de vardır. Bu sebeple yeni dini hareketlerin eşcinselliğe bakışını ele aldığımızda bu konuyu 2 başlık altında inceledik: Eşcinselliğe karşı çıkan hareketler (Moonculuk, Yehova Şahitleri vb.) ve eşcinselliği kabul eden ve destekleyen hareketler. (Rael Hareketi, Tavşan Tanrısı grubu vb.)
Özet (Çeviri)
The sociological, political and economic events that have taken place since the 1950s have had great repercussions around the world, and as a result of these events, great changes have begun to occur in societies. The idea that freedom and independence is interrupted by 'religion' has led young people, who cannot find answers to their questions in the current situation, to new searches. Thought styles, which have psychological, social, political and economic aspects, emerged as a result of this search, were accepted as belief systems by the relevant groups and were called“religious”movement. Homosexuality is studied as a social group in sociology and as a psychological case in psychology. In the history of religions, homosexuality can be considered as a group characteristic because it has an important effect on the emergence, change or transformation of new religious movements. Homosexual individuals who are not accepted, rejected or excluded by religions have entered into new searches. Some have abandoned their existing beliefs and sought a new formation, while others have tried to be accepted with their homosexual lives within their current beliefs. Homosexuality is an important element of the new religious movements that have emerged recently. It is possible to say that the limitlessness promised by the new religious movements is the most important method of gathering supporters. Movements that allow freedom in terms of sexuality and accept homosexuality as legitimate attract more attention and gather supporters more quickly. While there are new religious movements that support homosexuals, there are also movements that oppose them.For this reason, when we discussed the new religious movements' view of homosexuality, we examined this issue under 2 headings: Movements that oppose homosexuality (Unification Church, Jehovah's Witnesses, etc.) and movements that accept and support homosexuality. (Rael Movement, Rabbit God group etc.)