Design of a manipulandum for motor learning
Motor öğrenme için bir manipulnadum tasarımı
  1. Tez No: 830183
  2. Yazar: AMR OKASHA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ EMRE TURGUT, PROF. DR. KUTLUK BİLGE ARIKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Motor öğrenme mekanizmalarını anlamak, aktif bir araştırma alanıdır. Bir parmak manipülanı ile bir sanal lider-takipçi ayna oyunu arayüzü geliştirilmiş, admitans kontrolcü ile kontrol edilmiş ve insanlardaki motor öğrenmeyi incelemek için bir araç olarak tanıtılmıştır. Üç farklı motor öğrenme paradigması incelenmiştir. İlk olarak, yardımcı veya dirençli geri bildirimin motor öğrenme üzerindeki etkileri ele alınmıştır. Ardından sanal dinamiklerin eksik hareketi ve öğrenme üzerindeki etkisi tartışılmış, son olarak belirli ve rastgele kuvvet alanlarının eklenmesi incelenmiştir. Dirençli modların, eksik hareketin ve rastgele kuvvet alanlarının motor becerilerinin kazanılmasına motor değişkenliğini artırarak ve çalışma alanı keşfini teşvik ederek yardımcı olduğu hipotezi öne sürülmüştür. Her iki kuvvet alanlarının eklenmesini amatör bireylerin motor öğrenmesine olumlu bir etkisine sahip olduğunu desteklemek için deneysel kanıtlar sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Understanding motor learning mechanisms is an active area of research. A finger manipulandum interfaced with a virtual leader-follower mirror game and controlled by an admittance controller is developed and introduced as a medium to study motor learning in humans. Three different motor learning paradigms are studied. Firstly, the effects of the inclusion of assistive or resistive feedback on motor learning are tackled. Then underactuation of virtual dynamics and its effect on learning is discussed. Lastly, the addition of deterministic and stochastic force fields is examined. It is hypothesized that the resistive modes, underactuation, and stochastic force fields aid in the acquisition of motor skills by increasing motor variability and promoting workspace exploration. Empirical evidence is provided to support that the addition of either force field has a positive effect on the motor learning of novice players.