İzmı̇r İlı̇ Aı̇le Hekı̇mlı̇ğı̇ ası̇stanlarının obstrüktı̇f uyku apne sendromu hakkında bı̇lgı̇ düzeyı̇ ve farkındalıklarının değerlendı̇rı̇lmesı̇
Evaluation of the knowledge level and awareness of family physician assistants in İzmir province about obstructive sleep apnea syndrome
- Tez No: 830211
- Danışmanlar: UZMAN ÖZGE TUNCER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İzmir Bozyaka Eğt. ve Arş. Hast.
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Amaç: Toplumda oldukça sık görülen Obstrüktif Uyku Apne Sendromunun (OUAS) risk faktörlerinin bilinmesi, klinik bulguların ve riskli bireylerin tanınması, eşlik eden hastalıklar ve komplikasyonların erken tanınması oldukça önemlidir. Birçok uzmanlık dalını ilgilendiren OUAS, bu nedenle birinci basamakta aile hekimleri arasında farkındalık gerektiren önemli bir hastalıktır. Bu çalışmanın amacı İzmir ilindeki aile hekimliği asistanlarının OUAS hakkındaki bilgi düzeyi ve farkındalıklarını incelemek ve bu farkındalığı arttırmaktır. Gereç ve Yöntem: Araştırma kesitsel, analitik, tanımlayıcı, ulusal, tek merkezli anket çalışmasıdır. Araştırma yeri İzmir ili, araştırma evreni İzmir ilindeki tüm aile hekimliği asistanlarıdır. İzmir ilinde araştırma yapıldığı dönem içinde 386 aile hekimliği asistanı bulunmaktaydı. Dahil edilme kriterlerini karşılayan 337 katılımcıya ulaşıldı. Literatür taranarak hazırlanan; sosyodemografik verileri içeren 11 soru ve OUAS hakkında bilgi düzeyi ölçmeyi hedefleyen 25 soru olmak üzere toplam 36 adet sorudan oluşan anket formu hazırlandı. Bulgular: Çalışma grubunun yaş ortalaması 29,2±4,6 yaştır. Katılımcıların %60,5'i kadındır. Asistan hekimler; asistanlıkta ortalama 2±0,8 yılındadırlar. Hekimlerin bilgi düzeyleri ortalaması 18,28±3,21 puan olarak hesaplanmıştır. Katılımcı hekimlerin % 96,1'i bilgi düzeyi sorularının yarısından fazlasını doğru yanıtlamıştır. Hastalarında daha önce OUAS'tan şüphelenen asistan hekimlerin; OUAS bilgi düzeyleri, şüphelenmeyenlere göre istatistiksel olarak anlamlı yüksek bulunmuştur (p=0,001). Sonuç: Çalışmamızda elde edilen sonuçlara göre aile hekimliği asistanlarının obstrüktif uyku apne sendromu hakkında bilgi düzeylerinin istenilen düzeyde olmadığı söylenebilir. OUAS'a yönelik farkındalığı ve bilgi düzeyini artırmak amacı ile aile hekimlerine belirli aralıklar ile eğitimlerin yapılması, toplumda yaygın görülen OUAS'ın erken evrede tanınmasını sağlayacağı ve tedavi gecikmesinin önleneceği kanaatindeyiz.
Özet (Çeviri)
Aim: It is very important to know the risk factors of Obstructive Sleep Apnea Syndrome (OSAS), which is very common in the society, to recognize clinical findings and risky individuals, and to recognize comorbidities and complications early. OSAS, which concerns many specialties, is therefore an important disease that requires awareness among family physicians in primary care. The aim of this study is to examine the level of knowledge and awareness of family medicine assistants in Izmir about OSAS and to increase this awareness. Materials and Methods: The research is a cross-sectional, analytical, descriptive, national single center survey study. The place of the research is Izmir province, universe is the family physician assistants working in Izmir. There were 386 family medicine assistants in Izmir during the period when the research was conducted. 337 participants who met the inclusion criteria were reached. A test, prepared by scanning the literature, consisting of 36 questions in total was prepared, 11 questions containing sociodemographic data and 25 questions containing knowledge level measurements about OSAS. Results: The mean age of the study group is 29,2±4,6 years. 60,5% of the participants are women. Assistant physicians; They are on average 2±0,8 years in assistantship. The average knowledge level of physicians was calculated as 18,28±3,21 points. 96,1% of the participating physicians answered more than half of the knowledge level questions correctly. Assistant physicians who previously suspected OSAS in their patients; OSAS knowledge levels were found to be statistically significantly higher than those who did not suspect (p=0.001). Conclusion: According to the results obtained in our study, it can be said that the knowledge level of family physician assistants about obstructive sleep apnea syndrome isn't desired level. We believe that training family physicians at intervals with the aim of increasing awareness and knowledge about OSAS will ensure knowledge of OSAS, which is widely used in the world, at an early stage and prevent its delay.