African Union mission in Somalia (2007-2022): An assessment of challenges
Afrika Birliği'nin Somali misyonu (2007-2022): Zorlukların bir analizi
- Tez No: 830212
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MURAT DEMİREL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Güvenlik ve Terörizm Anabilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası Güvenlik ve Terörizm Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Otuz yılı aşkın süredir çatışmaların sürdüğü Somali'de, ülke henüz hala istikrarı sağlayamamıştır. Güç rekabeti, klan dinamikleri ve terörizm Somali'deki mevcut çatışmalar arasında öne çıkan başlıca sorunlardır. İstikrarı sağlamaya yönelik Birleşmiş Milletler (BM) müdahalesi gibi çeşitli girişimler çatışmanın üstesinden gelebilmek amacıyla gerçekleştirilmiş ve bu girişimler arasında 2007 yılında kurulan Afrika Birliği Somali Misyonu (AMISOM) da yer almaktadır. Bu çalışma ile AMISOM'un 2007–2022 yılları arasında hangi zoruluklarla karşılaştığı araştırma sorusu çerçevesinde AMISOM'un 2007–2022 yılları arasında karşılaştığı bu zorlukların bir değerlendirmesinin yapılması amaçlanmaktadır. Mevcut literatür AMISOM'un federal hükümeti koruduğunu, Al-Shabaab'ı Mogadişu'dan söküp attığını ve insani yardım için güvenli bir paket sunduğunu göstermektedir. Aynı zamanda çalışma, AMISOM'un aktif bir savaş esnasında çalışmalarına başlaması, çevresel ve lojistik sorunlarla mali sıkıntılar gibi zorluklarla karşılaştığını ortaya koymuştur. Yerel bir ortağın yokluğu ve asker gönderen ülkelerin çatışan çıkarları, bölünmüş komuta kademeleri ve sektör bölünmeleri misyonun ilerlemesini etkilemiştir. Somali Ulusal Ordusu (SNA) ile ilişkilerin kopuk olması ve misyonun İleri Harekât Üslerinin (FOB'lar) güvenlik açıkları teröristlerin üslere saldırılar düzenlemesine olanak sağlamıştır.
Özet (Çeviri)
The conflict in Somalia lasted over three decades and the country is not stable yet. Power competition, clan dynamics, and terrorism are the most notable issues in Somalia's conflict. Several stabilization attempts such as UN intervention were established to tackle the conflict and among these efforts was the African Union Mission in Somalia (AMISOM) which was founded in 2007. This study aimed to conduct an assessment of challenges in AMISOM (2007-2022) in the research question of what are the challenges AMISOM faced between 2007 and 2022. The current literature presents that AMISOM protected the Federal government, uprooted Al-Shabaab from Mogadishu, and provided a safe package for humanitarian delivery. The study also found that AMISOM faced numerous challenges such as the mission started during an active war, environmental and logistical problems, and financial issues. The absence of a local partner and conflicting interests from troop-contributing countries, disunified command posts and sector divisions affected the progress of the mission. There was a broken relationship with the Somali National Army (SNA) and the vulnerabilities of the mission's Forward Operating Bases (FOBs) enabled terrorists to carry out attacks on the bases.