Asistan hekimlerin fonksiyonel tıp hakkında bilgi tutum ve davranışlarının değerlendirilmesi
Evaluation of information attitudes and behaviors of assistant physicians about functional medicine
- Tez No: 830213
- Danışmanlar: UZMAN ÖZGE TUNCER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İzmir Bozyaka Eğt. ve Arş. Hast.
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Amaç: Bu çalışma, asistan hekimlerin Fonksiyonel Tıp hakkındaki bilgi tutum ve davranışlarının ne yönde olduğu; asistanlık alanlarına göre Fonksiyonel Tıbba bakış açılarında anlamlı bir farklılık olup olmadığını değerlendirmek amacıyla yapılmıştır. Yöntem: Tanımlayıcı ve Analitik tipte bir araştırma olan bu çalışmada veriler araştırmacı tarafından hazırlanan 32 soruluk online anket ile elde edildi. Anket 01.02.2023-01.05.2023 tarihleri arasında 254 asistan hekime ulaşılarak gerçekleştirildi. Sayısal değişkenlerin normal dağılıma uygunluğu Shapiro Wilk testi ve normallik testleri ile kontrol edildi. Kategorik değişkenler frekans (n) ve yüzde (%) şeklinde sunuldu. Normal dağılmayan değişkenlerin 2'den fazla grupta karşılaştırılmasında ise Kruskal Wallis testi kullanıldı. Kategorik değişkenler arasındaki ilişkiler Ki-kare testi ile kontrol edildi.
Özet (Çeviri)
Aim: This study aims to determine the knowledge, attitudes and behaviors of resident physicians about Functional Medicine; This study was conducted to see if there is a significant difference according to the fields of assistantship. Method: In this study, which is a descriptive and analytical type of research, the data were obtained through an online survey of 32 questions prepared by the researcher. The survey was conducted by reaching 254 assistant physicians between 01.02.2023-01.05.2023. The suitability of numerical variables for normal distribution was checked with the Shapiro Wilk test and normality tests. Categorical variables were presented as frequency (n) and percentage (%). The Kruskal Wallis test was used to compare variables that were not normally distributed in more than 2 groups. Relationships between categorical variables were checked with the Chi-square test.