Eski Uygur Türkçesi örneğinde eşdizim (Altun yaruk, maytrisimit, huastuanift, kuanşi im pusar)
Collocation in the example of old Uygur Turkish (Altun yaruk, maytrisimit, huastuanift, kuanşi im pusar)
  1. Tez No: 818077
  2. Yazar: NEBAHAT TÜRKEŞ SUCU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERTAN BESLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sinop Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 191
Özet
Eşdizimlilik, iki ya da daha fazla kelimenin sıklıkla bir araya gelerek oluşturduğu anlamlı sözcük birliktelikleridir. Bugünkü modern anlamı ile ilk defa 1957'de Firth tarafından kullanılan eşdizimlilik kavramı devamında Halliday ve Sinclair aracılığıyla geliştirilmiştir. Genel olarak sıklık temelli ve anlam temelli şeklinde kullanılan iki farklı yaklaşım mevcuttur. Sıklık temelli yaklaşımın savunucuları Firth, Halliday ve Sinclair iken anlam temelli yaklaşımın savunucuları Cowie, Howarth ve Mel'cuk'tur. Bu çalışmada Eski Uygur Türkçesine ilişkin metinlerden oluşturulmuş bir derlem yardımıyla eşdizimi belirlemeye yönelik ölçütler ve eşdizimlilik tasnifleri göz önünde bulundurularak isim+ isim, isim+ fiil ve sıfat+ isim formları ile gerçekleştirilen eşdizimli sözcükler incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Collocations are meaningful word combinations formed by two or more words often coming together. The concept of collocation, which was first used by Firth in 1957 in its modern sense, was developed by Halliday and Sinclair. There are two approaches, frequency-based and meaning-based. The representatives of the frequency-based approach are Firth, Halliday, and Sinclair, while the representatives of the meaning-based approach are, Howarth, and Mel'cuk. In this study, with the help of a corpus composed of Old Uyghur Turkish texts from the Old Turkish period, the criteria for determining collocations and collocation classifications were taken into consideration.