Gaziantep çepni alevilerinde cem ritüeli
Cem ritual in Gaziantep çepni alevis
  1. Tez No: 830241
  2. Yazar: HALİL ASLAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞENUR ÖZDAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türk Halk Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Tarihsel süreç içerisinde Anadolu'ya yerleşen ilk Türk boylarından bir tanesi de Çepniler olmuştur. Anadolu'nun Türkleşmesinde katkısı olan Çepnilerin Gaziantep-Rumkale kolu Alevi-Bektaşi inanç sisteminin üyeleri arasındadır. 1071 Malazgirt zaferinin ardından Anadolu'daki etkinliklerini artıran oğuzlar arasında Çepnileri de görmekteyiz. Çalışmamızın temel problemini; Alevi-Bektaşi inancının merkezinde bulunan cem ritüelinin Gaziantep ili içerisindeki icrası, icranın tespiti oluşturuyor. Günümüzde bir takım sebeplerle Gaziantep Çepnilerinde kültür ve inancın yaşatılması zorlaşmış olsa da bu değerler unutulmamış ancak durağanlaşmıştır. Günümüz Alevi-Bektaşi toplulukları içerisinde Hacı Bektaş Veli'nin de ilk müritleri arasında gördüğümüz Çepnilerin Gaziantep ayağı çalışmamızın kapsamını oluşturmaktadır. Oğuz'un Üçok kolunun Gök Han sınıfındaki Çepnilerin, Rumkale çevresinde yaşayan oymağının genel tarihçeleri, köylerin konumunu, cem ritüellerini uygulama biçimleri ve topluluğun bugünkü durumlarını tespit etmek amacındayız. Ayrıca ritüelin günümüz durumunu kolay tespit edebilmek için sosyal bilimlerin araştırma yöntem ve tekniklerinden yararlanarak tespitlerde bulunulmuştur. Elbette çalışmamızın Gaziantep ili içerisindeki Alevi-Bektaşi ve Çepni unsurunu oluşturması konunun sınırlılıklarını belirtmektedir. Bu çalışma Gaziantep Çepni halkının köy tarihçeleri ve ceme bakış açısının nasıl olduğu hakkında bilgiler içermektedir.
Özet (Çeviri)
One of the first Turkish tribes to settle in Anatolia in the historical process was the Çepnis. The Gaziantep-Rumkale branch of the Çepnis, who contributed to the Turkification of Anatolia, are among the members of the Alevi-Bektashi belief system. after the 1071 Malazgirt victory, we see the Çepnis among the oğuz who increased their activities in Anatolia. The main problem of our study; The performance of the cem ritual, which is at the center of the Alevi-Bektashi belief, in Gaziantep province constitutes the determination of the performance. Today, although it has become difficult for Gaziantep Çepnis to keep their culture and beliefs alive due to a number of reasons, these values have not been forgotten but have become stagnant. Among today's Alevi-Bektashi communities, the Gaziantep branch of the Çepnis, which we see among the first disciples of Hacı Bektaş Veli, constitutes the scope of our study. We aim to determine the general history of the Çepnis, a tribe of the Gök Han class of the Üçok branch of the Oghuz, living around Rumkale, the location of the villages, the way they practice cem rituals and the current situation of the community. In addition, in order to easily determine the current status of the ritual, research methods and techniques of social sciences were utilized. Of course, the fact that our study constitutes the Alevi-Bektashi and Çepni element in Gaziantep province indicates the limitations of the subject. This study contains information about the village histories of the Gaziantep Çepni people and how they view the community