Bir yapı elemanları işletmesinde pazarlama yöntemi
Marketing management in a construction materials firm
- Tez No: 83025
- Danışmanlar: PROF. DR. DOĞAN SORGUÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
BİR YAPI ELEMANLARI İŞLETMESİNDE PAZARLAMA YÖNETİMİ ÖZET Bu çalışmada bir yapı elemanları işletmesinde pazarlama yönetimi incelenmiştir. Çalışma 3 ana aşamada yapılmıştır. İlk aşamada incelenecek firma hakkında bilgi verilmiş, pazarlama kavramının anlamı tartışılmış, günümüzde anlamına uygun pazarlama yönetimi için gereken özellikler sıralanmıştır. İkinci aşamada firmanın özelliklerine göre nasıl bir pazarlama stratejisi oluşturulabileceği görülmüştür. Bu aşamada Pazar araştırması ve planının nasıl yapıldığı detaylı incelendikten sonra pazara yerleşme ve büyüme şekli üzerinde durulmuştur. Çalışmanın son aşamasında satışın fiziksel ve psikolojik koşullan incelenmiş, bir satış süreci boyunca satış elemanının nasıl davranması gerektiği ve sonuçta pazarlama konusunda çalışacak bir elemanın hangi kişisel özelliklere sahip olması gerektiği belirtilmiştir. Sonuç bölümünde pazarlama yönetiminde alınan karalar üzerinde durulmuş, pazarlamanın teorik bilgilerinin pratiğe uygunluğu saptanmıştır. VIÇalışmanın bütünü incelendiğinde pazarlamanın bir savaş oyununa benzediği görülecektir. ABD'de Trout and Ries adlı büyük bir reklam ajansının kurucusu Al Ries kitabında ' pazarlama hakkında en iyi eser bir Harward profesörü veya General Motor'un bir yöneticisi tarafından değil bir general tarfından yazılmıştır.' Diyerek kitabında bir savaş stratejisi kitabından kendi kitabına alıntılar yapmıştır. Bu çalışmada da görülmüştür ki hiç bir savaş doğru strateji olmadan kazanılmamıştır. İncelenen kuruluşta ürün geliştirme, bayi ağı kurma, aynı veya farklı müşterilerle çalışma reklam politikası konularında alınan karaların satışlara olan somut etkileri görülmüştür. VII
Özet (Çeviri)
MARKETING MANAGEMENT IN A CONSTRUCTION MATERIALS FIRM SUMMARY In this work it's studied marketing management of a firm that produces, sells and fixes construction materials as wall and roof cladding panels. Park Panel AS. is choosen for this work. This work is formed by 3 phases. Inthe first phase, it is mentioned about meanin and importance of the term marketing. And then you can learn about Park Panel A.Ş., its organization chart and products. In the following phase it's discussed how marketing search and plan should bu made. Last phase of the work consists of sale and its physical and psychological needs. Finally it can be seem the applications for 4 main function of management; planning, organization, motivation and control. So we will see in this work, marketing is a kind of war game. Al Ries, who is the founder and chairman of the board of Trout and Ries Advertising, a leading New York agency, wrote that The best book on marketing was not written by a Harward poffesor nor by alumnus of General Motors, it was written by a Prussian general ' In this work it is seen that ' you can not win any war without correct stratecy'. In the work it is clearly seen the relationship of marketing decesions and budget aims. VIII