Hizmet işletmelerinde talep ve kapasite yönetimi ve dershaneler üzerine uygulama
Demand and capacity management on service business and application of specialized courses
- Tez No: 120604
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET MİTHAT ÜNER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
94 ÖZET Geleneksel olarak hizmet işletmesi sınıfında tanımlayabileceğimiz bankalar, restoranlar, turizm işletmeleri dışında günümüzde bir buzdolabının, otomobilin, bilgisayarın satışı da hizmet ağırlıklı mesajlar içermektedir. Dolayısıyla ekonominin klasik imalat, ticaret ve hizmet biçimindeki üçlü ayrımı yerine, her sektör kendini bir hizmet örgütü olarak konumlandırmayı seçmektedir. Bir ekonominin gelişmişlik düzeyiyle hizmet sektörünün gücü arasında önemli bir korelasyon görülmektedir. Hizmetlerin mamullerden ayrılan pek çok özelliği nedeniyle geleneksel pazarlama karmasının hizmet işletmelerine tam olarak uymadığı ve hizmet işletmelerinde beklenen performansı gösteremediği gerçeğinden hareketle, konu bir hizmetin pazarlanması olduğunda geleneksel pazarlama karması elemanları yanında fiziksel çevre, katılımcılar ve süreç yönetimi değişkenleri de pazarlama karması elemanları olarak dikkate alınmalıdır. Hizmetlerin pazarlanması söz konusu olduğunda, pazarlama yönetimini talep ve kapasite yönetimi olarak görmek hizmet işletmeleri için hayati bir önem taşır. Bunun en önemli iki sebeplerinden birincisi hizmet talebinin değişken bir yapı göstermesi, ikincisi ise hizmetleri tanımlarken belirttiğimiz hizmetler için karakteristik bir özellik olan stoklanamamalarıdır. Talebin şekillendirilmesinde üründe farklılık yapmak, hizmetin sunulma yerini ve zamanını değiştirmek, fiyat farklılıklarıma talebi etkilemek, talep yönetiminde iletişimin rolü, rezervasyon sistemiyle talebi etkilemek, talep yönetiminde iletişimin rolü, rezervasyon sistemiyle talebi dengelemek ve kuyruk oluşturma stratejilerinden işletmenin faaliyet gösterdiği ortama göre uygun bir karma oluşturularak yararlanılabilinir.95 Bir hizmet işletmesinin arz ve talebi dengeleyebilmesi için izleyebileceği ikinci yaklaşım ise arzın yönetimi, yani kapasitenin talebe uyarlanabilmesidir. Kapasitenin talepteki dalgalanmalara uyumlaştırılması amacıyla izlenebilecek stratejiler; Part- time personel kullanmak, ek tesisler ve ekipmanları kiralamak ya da paylaşmak, işgörenleri çapraz eğitmektir. Dershaneler üzerinde yapılan araştırmada dershanelerin çalıştırdıkları öğretmenlere saat başı ücret ödeme stratejisiyle kapasite yönetimi konusunda başarıyı yakaladıkları ve bu sayede talebin son derece esnek olduğu bir ortamda kapasitelerini talebe göre ayarlayarak ayakta kalmayı başardıkları gözlenmiştir. Araştırılan dershanelerin verimliliklerinin oldukça düşük olmasının sebebi ise, talebi şekillendirme konusunda kapasite yönetiminde gösterdikleri başarıyı gösteremiyor olmalarıdır.
Özet (Çeviri)
96 ABSTRACT In our world of today every sector prefers to establish itself as being a service organisation instead of the classical triple separation of economy as being manufacturing, trading ad service sectors as a result of the fact that the sale of products such as refrigerators, cars and computers also carries service-based messages in addition to banks, restaurants and tourism agencies which are traditionally classified in the service sector. An important and close correlation can be observed between the development stage of economy with the face of the service sector. It is a reality that service sector cannot fully meet the traditional marketing cannot fully coordinate with the service organisations due to innumerous characteristics of products. As a result, when marketing of a service is the subject factors of physical environmental conditions, time management and participants should be considered in addition to the traditional marketing realities. When marketing of services is in question to accept the marketing administration as being a demand and capacity administration carries vital importance. The first of the two most important reasons of the abore fact is that the service demands hare changeable structure and the second is that services cannot be stocked while stocking is a typical speciality when other services are considered. Changes in productions changes in the time and place of its presentation, effecting its requirement by changing its price addition to balancing its requirement by using communication and reservation systems when forming the requirements for a products carries utmost importance. The mixture of the abore formulas can be used which may be an effective way of service marketing. Another way which service organisations can follow for a more effective realisation of requirement and output is the profitable application of97 the capacity of the product in lines with the requirements. In order to reach the abore goal using part-time personnel, luring and/or sharing additional installations, equipment and services are some of the examples to be followed. When private courses are investigated it is observed that they succeed to survive by simply organising their capacities in lines with the requests as well as realising hourly payments to the teachers giving lessons in their private courses. However, it is also a fact that the private courses. Which were investigated were not able to show the same success in their performance output which therefore brings their feasibility to its minimal limits. «assess»