Etrinjit çöktürmesi ile sülfat arıtımına etki eden faktörlerin belirlenmesi
Determination of the factors effecting the removal of sulfate by the ettringite precipitation
- Tez No: 83029
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. N. IŞIK KABDAŞLI
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
 - Yıl: 1999
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 103
Özet
ÖZET Bu çalışmada, etrinjit çöktürmesi ile sülfat arıtımına etki eden faktörler belirlenmiş, bu faktörler dikkate alarak bir teorik model kurulmuş ve bu teorik modelin güvenilirliği deneylerle tahkik edilmiştir. Birinci bölümde yapılan çalışmanın önemi vurgulanarak, amaç ve kapsamı açıklanmıştır. İkinci bölümde, sülfat parametresinin önemi ve çevresel etkileri belirtilmiş, kaynakları belirlenmiş, mevcut standartlar verilerek arıtma ihtiyacı ve yöntemleri açıklanmıştır. Bu yöntemler kapsamında, etrinjit çöktürmesi ayrıca ele alınmıştır. Bu konu ile ilgili geniş bir literatür araştırmasına yer verilmiştir. Etrinjit oluşumu, çözünürlüğü ve çözünürlüğe etki edebilecek faktörler belirlenmiştir. Üçüncü bölümde, etrinjitin çözünürlüğü üzerine etki edeceği düşünülen faktörlerden iyonik güç, alkalinite ve kompleks türlerin etkilerinin incelenmesi amacıyla teorik modeller tanımlanmış ve tanımlanan modellerin literatür araştırmaları doğrultusunda, teorik çözümleri yapılmıştır. Dördüncü bölümde, kurulan teorik modelin deneylerle tahkikini ve yöntemin atıksulara uygulanabilirliğini araştırmak amacıyla gerçekleştirilen deneysel çalışma sonuçları verilmiş ve değerlendirmesi yapılmıştır. Beşinci bölümde etrinjit çöktürmesi ile sülfat arıtımının uygulama maliyeti hesaplanmış, aynı zamanda BaSÛ4 ve CaS04.2H20 çöktürmesi arıtım maliyetleri ile karşılaştmlmıştır. Altıncı bölümde ise, hem oluşturulan teorik model hem de yapılan deneysel çalışma sonuçlan ele alınarak, bunların değerlendirilmesi yapılmıştır. Yapılan teorik çözümler ve deneysel çalışma sonuçlan etrinjit çöktürmesi ile elde edilen sülfat arıtımının, Çevre Mühendisliğinde amaçlanan deşarj standartlarını hemen her koşulda emniyetle sağladığını ve bu sebeple Çevre Mühendisliği uygulamaları açısından son derece uygun ve güvenli bir yöntem olduğunu ortaya koymuştur. IX
Özet (Çeviri)
DETERMINATION OF THE FACTORS EFFECTING THE REMOVAL OF SULFATE BY THE ETTRINGITE PRECIPITATION SUMMARY Sulfate is an important parameter in wastewaters in terms of its impact on both sewer systems, treatment applications and receiving media. Therefore it is included constantly in the pretreatment regulations and in some of the direct discharge standards. Sulfate initiated corrosion in concrete sewer system is a major problem caused by sulfate containing wastewaters. On the other hand, increased sulfate concentration in the discharges is often associated with high salinity which adversely affects many beneficial uses. Many of the ago-industries, such as textile and fermentation as well as other industry categories discharge considerable amounts of sulfate into the environment. The treatment of sulfate can either be carried out by membrane processes or by chemical precipitation. Membrane processes are generally difficult in industrial wastewater treatment. These processes are also costly if they do not serve materials or water reclamation. On the other hand, sulfate removal by chemical precipitation is not fully evaluated for its potential application for sulfate containing industrial wastewaters. Chemical precipitation is based on formation of sulfate salts of low solubiliy. Calcium and barium are the two most common agents employed for precipitation. Sulfate precipitation as calcium sulfate is advantageous in many aspects such as ease of application and sludge removal. The main drawback of the process is the high solubility of calcium sulfate and existence of interfering ions in wastewaters. The standard for pretreatment of sulfate is mostly determined to be less than 1000 mg/1 which in most cases is exceeded by calcium sulfate solubility. Therefore this process can only be applied for source-based treatment of sulfate. Barium sulfate precipitation is very efficient, however, is applied rarely due to its limitations such as cost and toxicity. Other sparingly soluble salts of sulfate such as lead, are used only in special cases. Ettringite is a double salt which consists of calcium, sulfate and aluminium with a ratio of 6:3:2. Its formula can be given as Ca6Aİ206.3CaS04.32H20. ettringite phase is a regular constituent of hydrated cement pastes. It is formed from the tricalcium aluminate phases of the clinker and calcium sulfate at the beginning of the hydration process. The formation of ettringite is believed to be responsible for expansion phenomena in most expansive cements with excessive SO4 content or in those being in contact with groundwaters containing large amounts of sulfates. Since ettringite crystallized in situ has a larger volume than the parent phases, the generated stress may result in expansion, cracking or, ultimately disintegration.