Tip 2 diabetes mellitus riski olan adipoq RS 266729 gen polimorfizminin rolü: vaka kontrol çalışması
Role of adipoq RS 266729 gene polymorphism with risk of type 2 diabetes mellitus: Case control study
- Tez No: 830299
- Danışmanlar: PROF. DR. SERDAL TARHANE, DR. ÖĞR. ÜYESİ MOHAMMED ASSAD SALEH ALKABİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Diyabet, 21. yüzyılda büyük bir sorun teşkil etmektedir. Çalışmalar, adiponektin gen varyantlarını Tip 2 diyabetle ilişkilendirmiştir. Bu vaka-kontrol çalışmasına Musayyib Hastanesi'nde tedavi gören tip 2 diyabetli 100 hasta (60 erkek ve 40 kadın) ve çalışma için kontrol grubu olarak hizmet edecek aynı yaş ve cinsiyetteki 100 sağlıklı gönüllü dahil edilmiştir. Çalışmada, DNA kandan ekstrakte edilerek PCR-RFLP ile genotiplendirilmiş ve ayrıca diyabetin klinik özellikleri (Açlık glukozu, HbA1c ve Lipid profili) araştırılmıştır. Diyabeti olmayan hastalarla karşılaştırıldığında, diyabetik katılımcılarda rs266729 polimorfizminin G aleli sıklığının önemli ölçüde daha yüksek olduğu bulunmuştur. Ek olarak, homozigot GG genotipi, T II diyabet riskini büyük ölçüde artırmıştır. Heterozigot genotip (GC\CG), vahşi tip (CC) ile karşılaştırıldığında Tip II diyabet riskinin iki kat arttığı, ayrıca adiponektin genotiplerine göre diyabetin klinik özelliklerinde anlamlı bir farklılık bulunmamasına rağmen, hastalar ve kontrol grubu arasında açlık glukozu, HbA1c ve lipid profili açısından önemli bir fark olduğu gözlemlenmiştir. Irak nüfusunda, adiponektin gen polimorfizmi rs266729, Tip II diyabet ile bağlantılı olup, Heterozigot genotipe (GC\CG) sahip kişilerin Tip II diyabete yakalanma olasılığının önemli ölçüde daha yüksek olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Diabetes is a major challenge in the twenty-first century. Studies have linked adiponectin gene variants to type 2 diabetes. This case-control study included 100 patients (60 men and 40 women) with type 2 diabetes treated at Musayyib Hospital and 100 healthy volunteers of the same age and gender to serve as a control group for the study. In the study, DNA was extracted from blood and genotyped by PCR-RFLP and also clinical features of diabetes (Fasting glucose, HbA1c and Lipid profile) were investigated. Compared to patients without diabetes, the frequency of the G allele of the rs266729 polymorphism was found to be significantly higher in diabetic participants. In addition, the homozygous GG genotype greatly increased the risk of Type II diabetes. The heterozygous genotype (GC\CG) was associated with a twofold increased risk of type II diabetes compared to the wild type (CC), and although there was no significant difference in the clinical features of diabetes according to adiponectin genotypes, there was a significant difference in fasting glucose, HbA1c and lipid profile between patients and controls. In the Iraqi population, the adiponectin gene polymorphism rs266729 has been linked to Type II diabetes, with people with the heterozygous genotype (GC\CG) being significantly more likely to develop Type II diabetes.