Okul öncesi aile temalı resimli çocuk kitaplarının transaksiyonel analiz açısından incelenmesi
Transational investigation of childrens's picture books with family theme for preschool age
- Tez No: 830335
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EMİNE HANDE AYDOS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Kent Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu araştırmada, okul öncesi çocukları için hazırlanmış resimli çocuk kitapları, Eric Bern'in geliştirmiş olduğu transaksiyonel analiz kuramı bakış açısıyla incelenmiştir. Araştırmada, nitel araştırma yöntemlerinden olan doküman inceleme yöntemiyle veriler toplanmış ve içerik analizi tekniği ile veriler analiz edilmiştir. Resimli çocuk kitapları, aile temalı olanlar arasından, diyaloglara yer verilmiş olan kitaplardan seçilmiştir. Seçilen 35 kitaptaki diyaloglar Doğal Ebeveyn, Eleştirel Ebeveyn, Yetişkin, Uygulu Çocuk ve Doğal Çocuk Ego Durumlarına göre sınıflandırılmıştır. Kitaplarda en çok Doğal Çocuk Ego Durumunun kullanıldığı gözlemlenmiştir. En az kullanılan ego durumu ise Uygulu Çocuktur. Kitaplarda Doğal Çocuk Ego Durumuna daha fazla yer verilmesi, çocukların kitap kahramanlarıyla daha kolay özdeşim kurmasına yardımcı olacaktır.
Özet (Çeviri)
In this study children's picture books prepared for preschool age is researched through transactional analysis point of view which is developed by Eric Bern. In the study data is gathered through document review method of qualitative research methods and the data is analyzed via content analysis technique. Picture books for children are chosen among the ones with family theme which include dialogues. Dialogues within the books are classified as Natural Parent, Critical Parent, Adult, Easygoing Child and Natural Child according to Ego situations. The fact that Natural Child Ego situation is mostly observed in the child picture books. The least used ego situation is Easygoing child. Giving more place to Natural Child Ego Situation will be helpful for the child to have an easier identification with heroes within the books.