Havalimanları için gürültü haritası modellemesi Dalaman Uluslararası Havalimanı örneği
Noise map modeling for airports: The case of Dalaman International Airport
  1. Tez No: 830336
  2. Yazar: İBRAHİM GÜÇLÜ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAŞİM KAFALI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sivil Havacılık, Uçak Mühendisliği, Civil Aviation, Aeronautical Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uçak Gövde Motor Bakım Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
21. yüzyılda havacılık sektörü öne çıkan alanlardan biridir. Gelişen teknoloji ile birlikte ticaretin küreselleşmesi, ülkeler arası ve kıtalar arası seyahatlerin artması, karayolu ve denizyolu taşımacılığına göre daha az zaman alması ve ulaşım fiyatlarındaki farkın azalması gibi nedenlerle havayolu taşımacılığına olan ilgi artmaktadır. Bahsedilen olumlu gelişmelere rağmen havacılığın olumsuz yönleri de göz ardı edilemez. Havacılık gürültü, iklim değişikliği ve hava kirliliği üzerinde doğrudan etkisi olan alanlardan biridir. Özellikle artan nüfusla birlikte şehirlerin havalimanlarına yaklaşmasıyla havalimanlarının şehir içinde kalması, havalimanlarından maruz kalınan gürültüyü ortaya çıkarmaktadır. Gürültünün insanlar üzerindeki etkileri incelendiğinde literatürde olası işitme kaybı, fizyolojik ve psikolojik sağlık sorunları gibi riskler ortaya çıkmaktadır. Özellikle bu nedenlerden dolayı olumsuz etkilerin önüne geçebilmek için uçak gürültüsüne bağlı olarak havalimanlarında gürültünün azaltılmasına yönelik direktifler ve sertifikalar belirlenmiştir. ICAO (Uluslararası Sivil Havacılık Otoritesi) uçak gürültüsü için Annex 16'yı yayınlamış ve uçaklar için gürültü sertifikasyon testlerini de belirlemiştir. Ülkemize baktığımızda havacılığın oldukça geliştiği, illerin yarısından fazlasında havaalanı olduğu görülmektedir. Ayrıca artan kapasite ve talep nedeniyle bazı illerde birden fazla havalimanı bulunmaktadır. Bu illerden biri olan Muğla'nın Dalaman ve Bodrum'da uluslararası havalimanları bulunmaktadır. Son zamanlarda insanların bu bölgelere göç etmesinden dolayı nüfus artışı hızlanmakta ve yerleşim yerlerinin gürültü direktiflerine uygun olarak planlanması ve kontrol edilmesi önem arz etmektedir. Bu tez çalışmasında Dalaman Uluslararası Havalimanının gürültü haritasının modellenmesi amaçlanmıştır. Literatürdeki çalışmalar incelenmiş ve gürültü modellemesinin temeli araştırılmıştır. Direktifler, Gürültü sertifikasyonu ve hesaplama yöntemlerinden bahsedilmiştir. Veriler IMMI programı aracılığıyla işlenerek Dalaman Havalimanı'nın gürültü haritası oluşturulmuştur.
Özet (Çeviri)
In the 21st century, aviation sector is one of the prominent areas. The interest in airline transportation is increasing due to the globalization of trade with the developing technology, the increase in inter-country and intercontinental travels, the less time it takes compared to road and maritime transportation and the decrease in the difference in transportation prices. Despite the positive developments mentioned, the negative aspects of aviation cannot be ignored. Aviation is one of the areas that have a direct impact on noise, climate change, and air pollution. Especially with the increasing population, the fact that the airports remain in the city with the approach of the cities to the airports reveals the noise exposed from the airports. When the effects of noise on humans are examined, risks such as possible hearing loss, physiological and psychological health problems emerge in the literature. In order to prevent negative effects, especially for these reasons, directives and certificates have been determined to reduce the noise at airports due to aircraft noise. ICAO (International Civil Aviation Authority) has published Annex 16 for aircraft noise and has also specified noise certification tests for aircraft. When we look at our country, it is seen that aviation has developed considerably, and more than half of the provinces have airports. In addition, some provinces have more than one airport due to increasing capacity and demand. Muğla, one of these provinces, has international airports in Dalaman and Bodrum. Due to the recent migration of people to these regions, population growth is accelerating, and it is important to plan and control settlements in accordance with noise directives. In this thesis study, it is aimed at modeling the noise map of Dalaman International Airport. The studies in the literature have been reviewed, and the basis of noise modeling has been investigated. Directives, Noise certification, and calculation methods are mentioned. A noise map of Dalaman Airport was created by processing the data through the IMMI program.