Otonom araçlarda görüş sistemleri ile görüntü anlamlandırma yöntemlerinin incelenmesi ve araç tanıma için uygun evrişimli sinir ağı mimarisinin belirlenmesi
Investigation of vision systems and image interpretation methods in autonomous vehicles and determination of suitable convolutional neural network architecture for vehicle recognition
- Tez No: 830337
- Danışmanlar: PROF. DR. ARİF BEHİÇ TEKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mekatronik Mühendisliği, Mechatronics Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mekatronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 205
Özet
Günümüzde otonom araçlarda yaşanan gelişmeler ile insan hatasına veya ihmaline bağlı yaşanabilecek ve geri dönüşü olmayan hataların önüne geçmek mümkün olmaya başlamıştır. Trafik kazalarının sebepleri incelendiğinde insan hatasının veya ihmalinin kazaların yaşanmasındaki en önemli etmen olması dikkat çekmektedir. Bu hata veya ihmallerden kaynaklanan kazalar sonucu binlerce insan hayatını kaybetmekte veya yaralanmaktadır. Bu çalışmanın amacı otonom araçlar için çevre algılama, algılanan çevrenin aracın anlayabileceği şekle dönüştürülmesini sağlayan sistem, algoritma, cihazların incelenmesi ve seçilmiş algoritmalar içerisinden doğruluk ve ağın eğitim süresi dikkate alınarak en uygun algoritmanın belirlenmesidir.
Özet (Çeviri)
Today, with the developments in autonomous vehicles, it has become possible to prevent irreversible errors that may occur due to human error or negligence. When the causes of traffic accidents are examined, it is noteworthy that human error or negligence is the most important factor in the occurrence of accidents. Thousands of people lose their lives or are injured as a result of accidents resulting from these errors or omissions. The aim of this study is to detect the environment for autonomous vehicles, to examine the system, algorithm, devices that transform the perceived environment into a form that the vehicle can understand, and to determine the most appropriate algorithm among the selected algorithms, taking into account the accuracy and training time of the network.