Havalimanı mania planları yükseklik kriterlerinin CBS ile havacılık ve gölgeleme çalışmaları kapsamında değerlendirilmesi
Evaluation of airport obstacle plans height criteria in thescope of aviation and shading studies wi̇th GIS
  1. Tez No: 830350
  2. Yazar: HATİCE TUĞCU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ METİN ALTAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sivil Havacılık, Şehircilik ve Bölge Planlama, Civil Aviation, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uzaktan Algılama ve Coğrafi Bilgi Sistemleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Günümüzde havayolları yolcu taşımada önemli bir rol oynamaktadır. Artan nüfusu karşılayacak hem hızlı hem sürdürülebilir bir ulaşım tercihi olan havayolu seyahati için havalimanları sayısında artış gözlenmektedir. Kentler artan nüfusla birlikte gelişmekte yüksek katlı binalar inşa edilmekte ve kent çeperlerindeki yapılaşmalar yayılmaya başlamıştır. Uçuş güvenliğinin sağlanması için havalimanlarının çevresinde bulunan kentsel yükseklik kısıtlamalarının olması, kentlerin yükseklik planlamasını zorlaştırırken güvenlik açısından önemli bir kısıtlamadır. İmar yapmaya yetkili yerel yönetimler ve diğer kurumlar imar inşaat yükseklik izni verirken havalimanları için tasarlanmış olan mania planlarındaki yükseklikleri aşmamaları gerekmektedir. Bu durumda kentsel yüksekliklerin sürekli olarak kontrol ediliyor olması uçuş güvenliği için önemli bir husustur. Sivil ve askeri havacılık otoriteleri mania kontrol ekipleri ile bu süreci yürütürken manuel hesaplamalar ve çizimler gerçekleştirmektedirler. Artan havalimanı sayısı ve artan kentsel yapılaşmaların yükseklik kontrolünün yapılması hem süre açısından hem de işgücü açısından zor hale gelmektedir. Bu çalışmada havalimanı mania planı içerisinde kalan kentsel yapıların yükseklik engel analizlerinin otomatik olarak belirlenmesi amacı ile Coğrafi Bilgi Sistemleri teknikleriyle ArcGIS Aviation Tool kullanılmıştır. Mania planını aşan yükseklikler için Havacılık ve Gölgeleme Çalışmaları yürürlükte olan mevzuat kapsamındaki değerlendirmesi incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Today, airlines play an important role in passenger transport. An increase is observed in the number of airports for air travel, which is a fast and sustainable transportation choice to meet the increasing population. Today, cities are developing with the increasing population, high-rise buildings are being built and the constructions in the city periphery have begun to spread. The presence of urban height restrictions around airports to ensure flight safety makes it difficult for cities to plan heights and is an important constraint in terms of security. Local governments and other institutions authorized to make zoning should not exceed the heights in the obstacle plans designed for airports when giving zoning construction height permits. In this case, the constant control of urban heights is an important issue for flight safety. Civil and military aviation authorities carry out manual calculations and drawings while carrying out this process with obstacle control teams. The increasing number of airports and the height control of increasing urban constructions become difficult both in terms of time and in terms of workforce. In this study, ArcGIS Aviation Tool was used with Geographic Information Systems techniques in order to automatically determine the height obstacle analysis of the urban structures within the airport obstacle plan. For heights exceeding the obstacle plan, the evaluation of Aviation and Shading Studies within the scope of the legislation in force has been examined.