Acil tıp programlarının elektrokardiyografi yorumlama eğitimi ve yeterlilik değerlendirme yöntemleri üzerine güncel durumu
Electrocardiogram interpretation within emergency medical training in turkey
  1. Tez No: 830354
  2. Yazar: BETÜL AKBUĞA ÖZEL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AHMET DEMİRCAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Acil Tıp, Eğitim ve Öğretim, Emergency Medicine, Education and Training
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Acil Tıp programlarındaki EKG yorum eğitimlerinin (müfredat, eğitim zamanları, öğretim metodları, kaynaklar, yeterlilik değerlendirme yöntemleri, yeterlilik kanıtlama şartı, yeterliliği kanıtlamak için kullanılan yöntemler) güncel durumu ve standardizasyona ilişkin güncel tutumların saptanması amaçlanmıştır. Anket formu, 39 AD başkanının kişisel internet adreslerine e-posta olarak gönderilmiştir. Veriler SPSS 16.0 programına yüklenmiş ve Ki kare testi ile analiz edilmiştir. Anketin yanıtlanma oranı %100 bulunmuştur. Programların %71,8'inde formal bir EKG eğitim müfredatı bulunmamaktadır. EKG eğitimi için ayrılan zaman ilk iki yılda sıklıkla 7-12 saat/yıl, son üç yılda ise sıklıkla 1-6 saat/yıldır. En yaygın EKG öğretim yöntemi; acil serviste klinik eğitimdir (%100). En yaygın EKG eğitim kaynağı; ana kitaplardır (%97,4). En yaygın değerlendirme yöntemi; vaka senaryolarıdır (%97,4). Programların %66,7'sinde EKG yorum yeterliliğini kanıtlama zorunluluğu yoktur. En yaygın yeterliliği kanıtlama yöntemi; eğitimciden gözleme dayalı geçer not almadır (%30,8). Programların %69,2'si EKG eğitimlerinin yeterli olduğunu, %89,7'si formal bir EKG eğitim müfredatının olması gerektiğini, %71,8'i ulusal EKG eğitim müfredatının oluşturulması gerektiğini, %79,5'i ulusal EKG veri tabanının oluşturulması gerektiğini düşünmektedir. Program yaşı ile müfredat varlığı-yokluğu arasında anlamlı istatistiksel sonuç bulunamamıştır ancak 10-14 yaş grubunda bile %66,7 oranında müfredat yokluğu tespit edilmiştir. ATU'ların ve müfredatı olan birimlerin kardiyoloji rotasyonunu etkin bir eğitim yöntemi olarak görmediklerini düşündüren anlamlı istatistiksel sonuçlar bulunmuştur. Müfredatı olmayan birimlerin çoğunda yeterlilik kanıtlama zorunluluğunun da bulunmadığı istatistiksel olarak saptanmıştır. Acil Tıp programları formal eğitim müfredatlarını oluşturmalıdır. Standardizasyon çalışmaları, ulusal kılavuzların oluşturulması, gösterilebilir yeterliliğin ölçütlerinin belirlenmesi, eğitim modellerinin sorgulanması ve EKG yorum eğitiminin yeterlilik esası üzerinden yeniden inşa edilmesi düşünülmelidir.
Özet (Çeviri)
The current state and attitudes for standardization of EKG training in emergency residency programs was evaluated. A survey form was sent by email to 39 emergency medicine department chairs. Data was analyzed with Chi-Square test using SPSS 16.0.100% of the department chairs responded to the survey. 71.8% of those stated that they didn't have formal EKG training curriculum. Typical time allowed for EKG training is 7-12 hours annually for the first two years of residency and 1-6 hours annually for the last three years. The most commonly used method for EKG training is clinical education at the ED (100%), EKG training resource are textbooks (97.4%), evaluation method is case scenarios (97.4%) and method to evaluate competency is passing grade based on the observation of the faculty member (30.8%). In 66.7% of the programs, residents are not required to prove competency. 69.2% of the programs stated that their EKG training was adequate, 89.7% stated formal EKG training curriculum is needed, 71.8% stated national EKG training curriculum should be developed, and 79.5% stated there needs to be a national EKG database. There was no relationship between the age of the residency program and presence/lack of EKG curriculum determined. 66.7 % of the programs as old as 10-14 years lack standard EKG curriculum. Statistically significant findings showed that emergency physicians and departments with standard EKG training curriculum finds cardiology rotation as not a effective training method. Most of the programs without standard curriculum does not require competency proving. EM programs need to create formal EKG training curriculum. Standardization of the curricula, development of national guidelines and development of competency indicators should also be focused on. Education and training models should be evaluated and EKG interpratation training should be reformed as competency based training if needed.