Makine öğrenmesi ile vücut ölçülerinin belirlenmesi
Determining body measures with machine learning
- Tez No: 830356
- Danışmanlar: PROF. DR. VECDİ AYTAÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Bilim ve Teknoloji, Giyim Endüstrisi, Computer Engineering and Computer Science and Control, Science and Technology, Clothing Industry
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Bu araştırma, tekstil firmaları ve hazır giyim mağazaları tarafından kullanılmak üzere geliştirilen bir modeli tanıtmaktadır. Model, müşterilerin akıllı telefonlarıyla gerçek zamanlı olarak çektikleri 2B fotoğrafları kullanarak insan vücut ölçülerini tahmin etme amacını taşımaktadır. Online alışveriş platformları, 20. yüzyılın son dönemlerinde birçok müşterinin dikkatini çekmiştir, çünkü bu platformlar aracılığıyla müşteriler, mağazalara gitmeye gerek duymadan rahatlıkla alışveriş yapabilmektedir. Ancak, ölçü tahmini gerektiren ürünler, özellikle mobilya ve giysi gibi, online alışveriş yaparken müşterilerin genellikle endişe duyduğu bir konudur. Yanlış giysi bedeninin seçilmesi, online alışveriş yapan birçok kişinin karşılaştığı yaygın bir sorundur. Bu nedenle, bu çalışma, bu soruna çözüm bulmak amacıyla OpenCV kütüphanesinin Canny kenar tespiti (Canny Edge Detection) algortimasını ve Makine Öğrenimi (ML) metodlarından Destek Vektör Makineleri (DVM) kullanarak bir model önermektedir. Bu model, akıllı telefonlarla çekilen gerçek zamanlı 2B fotoğraflardan insan vücut ölçülerini tahmin etmeyi hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
This research introduces a developed model which will be used by textile companies and ready made clothing stores. The model aims to estimate human body measurements using 2D images taken in real-time by customers using their smartphones. Online shopping platforms have attracted the attention of many customers in the late 20th century as they provide the convenience of shopping without the need to visit physical stores. However, products that require size estimation, particularly furniture and clothing, are often a concern for customers when shopping online. Choosing the wrong clothing size is a common issue faced by many online shoppers. Therefore, this study proposes a model using OpenCV library's algorithm Canny Edge Detection and Machine Learning (ML) method Support Vector Machines(SVM) to find a solution to this problem. This model aims to estimate human body measurements from real-time 2D images taken with smartphones.