Erken çocukluk dönemindeki çocukların oynama eğilimleri ile psikolojik dayanıklılıkları arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between the playfulness and the psychological resilience levels of children's in the early childhood
  1. Tez No: 830367
  2. Yazar: BERNA BOZDEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMİNE YILMAZ BOLAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu araştırma, erken çocukluk dönemindeki çocukların oynama eğilimleri ile psikolojik dayanıklılık düzeylerinin belirlenmesi ve oynama eğilimleri ile psikolojik dayanıklılıkları arasındaki ilişkinin incelenmesi amacıyla gerçekleştirilmiştir. Çalışmada, nicel araştırma yöntemlerinden genel tarama modeli kullanılmıştır ve oynama eğilimi ile psikolojik dayanıklılık arasındaki ilişkinin belirlenmesi için korelasyonel araştırma modeli benimsenmiştir. Araştırmanın verilerini toplamak için“Çocuklar İçin Oynama Eğilimi Ölçeği”(ÇOEÖ) ve“Erken Çocuklukta Yılmazlık Ölçeği”(EÇYÖ) kullanılmıştır. Araştırmanın örneklemini 2022-2023 eğitim-öğretim yılında İstanbul ili Eyüpsultan ilçesinde bulunan Milli Eğitim Bakanlığına (MEB) bağlı resmi okul öncesi eğitim kurumlarına devam eden 200 çocuk oluşturmuştur. Araştırmanın sonucunda; çocuğun yaşı, doğum sırası, annenin ve babanın yaşı, ailenin aylık geliri, ebeveynin medeni durumu ve aile yapısı değişkenlerinin çocukların oynama eğilimleri ve psikolojik dayanıklılıkları üzerinde istatistiksel olarak anlamlı farklılık oluşturmadığı tespit edilmiştir. Öte yandan ÇOEÖ alt boyutlarından fiziksel kendiliğindenlik üzerinde çocuğun cinsiyetinin, bilişsel kendiliğindenlik üzerinde kardeş sayısının, zevkin dışa vurumu üzerinde çocuğun devam ettiği eğitim kurumunun etkili olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Çocukların psikolojik dayanıklılıklarının ise yalnızca anne eğitim durumu ile ilişkili olduğu bulunmuştur. Bunlarla birlikte çocukların oynama eğilimleri ile psikolojik dayanıklılıkları arasında orta düzeyde pozitif ve istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
This research was carried out to determine the playfulness and psychological resilience levels of children in early childhood and to examine the relationship between their playfulness and psychological resilience. The general survey model, which is one of the quantitative research methods, was used in the study, and a correlational research model was adopted to determine the relationship between the playfulness and resilience.“Children's Playfulness Scale”and“The Early Childhood Resilience Scale”were used to collect the data for the study. The sample of the study consisted of 200 children who attended official pre-school education institutions in affiliated with the Ministry of National Education in Eyüpsultan district of Istanbul of the 2022-2023 academic year. As a result of the research; it has been found that the variables of the child's age, birth order, mother's and father's age, family's monthly income, parent's marital status and child's family structure do not make statistically significant differences on children's playfulness and psychological endurance. On the other hand, it was concluded that the gender of the child affects physical spontaneity, the number of siblings affects cognitive spontaneity, and the educational institution the child attends affects the expression of pleasure, which is one of the sub-dimensions of Children's Playfulness Scale. It was found that the psychological resilience of the children was only related to the educational status of the mother. In addition to these, a moderately positive and statistically significant relationship emerged between children's playfulness and their psychological resilience.