Effect of cooperative games and identification with the game partner on prosocial behavior among preschoolers
Okul öncesi çocuklarda işbirlikçi oyunların ve oyun partneriyle özdeşleşmenin prososyal davranış üzerindeki etkisi
  1. Tez No: 969073
  2. Yazar: FATMA ZÜLAL PİRELİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NESİBE PINAR UĞURLAR, DR. ÖĞR. ÜYESİ VOLKAN DAVUT MENGİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Özyeğin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
Özet
Dijital oyunlar, günümüzde küçük çocukların en sık etkileşimde bulunduğu dijital medya araçlarından biridir. Dijital oyun kullanımındaki artış, bu oyunların erken çocukluk dönemindeki etkilerini önemli bir araştırma konusu haline getirmiştir. Mevcut bulgular, olumlu temalara sahip, eğitsel ve gerçekçi içerikli dijital oyunların çocukların sosyal davranışlarını, bilişsel gelişimlerini ve öğrenme süreçlerini destekleyebileceğini göstermektedir. Bu araştırma, çocukların işbirlikçi bir oyun oynamasının prososyal davranışı teşvik edip etmeyeceğini ve karakterlerle özdeşleşmenin prososyal davranış üzerindeki etkisini incelemiştir. Bu amaçla, işbirliği unsurlarını içeren yeni bir dijital oyun tasarlanmış; oyun türü (işbirlikçi veya işbirliği içermeyen) ile karakter türüne bağlı özdeşleşme düzeyi (insan veya antropomorfik hayvan) oyunun farklı versiyonlarında değiştirilmiştir. Araştırmaya, okul öncesi dönemdeki 171 Türkçe konuşan çocuk katılmış ve her biri oyunun dört versiyonundan birine rastgele atanmıştır. Prososyal davranış, oyun içindeki pizza paylaşma görevi ve oyun sonrasındaki çıkartma paylaşma görevi ile ölçülmüştür. İşbirlikçi versiyonu oynamak, işbirliği içermeyen versiyona kıyasla prososyal davranışı artırmamıştır. Hayvan karakterle oynayanlara kıyasla, insan karakterle oynayan çocuklar pizza dilimlerini daha az paylaşırken, çıkartma görevinde daha fazla paylaşım yapmıştır. Bu bulgu, özdeşleşmenin etkisinin bağlama ve ödül türüne göre değişebileceğini göstermektedir. Bulgular, çocukların dijital oyun unsurlarına verdikleri tepkilerin karmaşıklığını ortaya koymakta ve prososyal davranışın incelenmesinde karakter algılarının dikkate alınmasının önemini vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
Digital games have become one of the most frequently used digital media tools among young children today. The increasing frequency and duration of digital game use have made it an important area of research to examine the potential effects of these games in early childhood. Previous literature suggests that digital games with positive themes, educational content, and realistic features can support children's social behavior, cognitive development, and learning. The present study explored whether prosocial behavior can be promoted by having children play a cooperative game, and whether identifying with characters in the game affects children's prosocial behavior. To test this, a new digital game incorporating cooperative behavior was designed, and game type (cooperative vs. non-cooperative) and identification levels through character type (human vs. anthropomorphic animal) were varied among versions of this game. A total of 171 Turkish-speaking preschool children were randomly assigned to one of four digital game versions. Prosocial behavior was measured through a pizza-sharing task within the game and a sticker-sharing task afterward. Playing the cooperative version did not increase prosocial behavior compared to the non-cooperative version. However, children in the human character condition shared fewer pizza slices but more stickers than those in the anthropomorphic character condition, suggesting that the effect of identification varies across contexts and reward types. These findings highlight the complexity of children's responses to digital game components and underscore the importance of considering character-related perceptions when examining prosocial behavior.