Dirsek taşıma açısının kavrama kuvvetine etkisi
Effect of elbow carrying angle on grip strength
  1. Tez No: 830370
  2. Yazar: HANDE NUR ÖZAKYÜZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİ FARUK ÖZYAŞAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Anatomi, Anatomy
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Kavrama kuvveti; kişinin genel sağlık durumunu, fiziksel gücünü, üst ekstremite performansını, zindelik seviyesini, bazı hastalıklarda hastalığın prognozunu tahmin etmede ya da takibinde kullanılabilen, ölçümü kolay, hızlı ve ortaya sayısal değerler koyan bir sağlık parametresidir. Bu çalışma kavrama kuvvetinin, dirsek taşıma açısı ile arasındaki ilişkiyi araştırmak amacıyla yapıldı. Çalışmaya 41 erkek ve 41 kadın olmak üzere toplam 82 birey dahil edildi. Çalışmaya dahil edilen her bireyin sosyo-demografik özelliklerinin alınacağı anket uygulandı. Ayrıca her bir bireyin kilosu, boyu, omuz, bel çevre ölçümü, dirsek taşıma açısı ve kavrama kuvveti ölçümleri kaydedildi. Yapılan istatiksel analiz sonucunda bireylerin sağ dirsek taşıma açılarının ortalama değeri 16.91°±3.94°, sol dirsek taşıma açılarının ortalama değeri ise 15.78°±3.89° olarak hesaplandı. Sağ el kavrama kuvvetleri ortalama değeri; 38.14±12.66 kilogram iken, sol el kavrama kuvvetleri ortalama değeri ise 35.10±11.86 kilogram olarak hesaplandı.
Özet (Çeviri)
Grip strength; It is a health parameter that can be used to predict the general health status, physical strength, upper extremity performance, fitness level, prognosis of the disease in certain diseases or to follow the recovery process, easy to measure, fast and revealing numerical values. This study was carried out to investigate the relationship between grip strength and the anatomically existing elbow bearing angle in the human body. A total of 82 healthy individuals, 41 men and 41 women, were included in the study. A questionnaire was applied to collect the socio-demographic characteristics of each individual included in the study. In addition, each individual's weight, height, shoulder, waist circumference, elbow bearing angle and grip strength were measured. It has been noted. As a result of the statistical analysis, the mean value of the right elbow carrying angles of the individuals was 16.91°±3.94°, and the mean value of the left elbow carrying angles was 15.78°±3.89°. Average value of right hand grip strength; While it was 38.14±12.66 kilograms, the mean value of left hand grip strength was calculated as 35.10±11.86 kilograms.