Müzik eğitimi alan öğrencilerin bilişüstü yetilerinin incelenmesi
Analysis of the supreme competences of students in music education
- Tez No: 830371
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞEHRİBAN KOCA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 45
Özet
Bu araştırmada, müzik eğitimi alan öğrencilerin bilişüstü yetilerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırma, nicel araştırma deseni olan betimsel araştırma yöntemlerinden tarama modeli kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın çalışma grubunu, Milli Eğitim Bakanlığına bağlı olarak 2022-2023 eğitim-öğretim yılı sonunda Mersin ilinin farklı ilçelerinde müzik eğitimi alan 1000 öğrenci ile sınırlandırılmıştır. Araştırmada amacına ulaşması için, ''Kişisel Bilgi Formu'' ve Türk kültüründe geçerliliği ve güvenilirliği Aydın ve Ubuz tarafından test edilen“Bilişüstü Yeti Envanteri”ile elde edilmiştir. Öğrencilerin bilişüstü yeti düzeyini belirlemek için her bir alt boyut bazında betimsel istatistikler hesaplanmıştır. Ölçeğin alt boyutlarından alınan puanların cinsiyet, yaş, okul türü, müzik eğitimi alma süresi (yıl), günlük çalgı çalışma süresi (saat) ve çalgı türü açısından farklılaşma olup olmadığını belirlemek için bağımsız örneklemler için t testi, Kruskal Wallis H ve ANOVA testlerinden yararlanılmıştır. Araştırmada elde edilen verilerin analizi sonucunda bilişin düzenlenmesi ve bilişüstü yeti açısından kadınların lehine anlamlı bir farklılaşma saptanmıştır. Yaş değişkenine ilişkin sonuçlar 6 ile 10 yaş arasındaki öğrenciler ile 11 ile 14 yaş arası öğrenciler arasındaki farkı göstermiştir. İlkokul öğrencilerinin bilişsel yetileri ortaokul öğrencilerine kıyasla daha yüksektir. Öğrencilerin bilişsel yeti düzeyleri açısından müzik eğitimi alma sürelerine ilişkin bir farklılık saptanmamıştır. Bilişin bilgisi, vurmalı çalgı çalan öğrencilere kıyasla yaylı ve tuşlu çalgı çalan öğrencilerin lehine bulunmuştur. Ayrıca bilişsel yeti açısından günde 2 ile 4 saat çalgı çalışan öğrencilerin lehine anlamlı bir farklılık saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to examine the metacognitive abilities of the students receiving music education. The research was carried out using the survey model, which is one of the descriptive research methods, which is a quantitative research design. The study group of the research was limited to 1000 students who received music education in different districts of Mersin at the end of the 2022-2023 academic year, depending on the Ministry of National Education. In order to achieve the purpose of the research, the“Personal Information Form”and the“Metacognitive Competency Inventory”, whose validity and reliability in Turkish culture were tested by Aydın and Ubuz, were obtained. In order to determine the metacognitive skill level of the students, descriptive statistics were calculated on the basis of each sub-dimension. In order to determine whether the scores obtained from the sub-dimensions of the scale differ in terms of gender, age, school type, duration of musical education (years), daily instrument study time (hours), and instrument type, t-test, Kruskal Wallis H and ANOVA tests were used for independent samples. As a result of the analysis of the data obtained in the study, a significant difference was found in favor of females in terms of regulation of cognition and metacognitive ability. The results for the age variable showed the difference between students aged 6 to 10 and students aged 11 to 14. Cognitive abilities of primary school students are higher than secondary school students. There was no difference in terms of students' cognitive ability levels regarding the duration of their musical education. Knowledge of cognition was found in favor of students playing string and key instruments compared to students playing percussion instruments. In addition, a significant difference was found in favor of students who practiced instruments for 2 to 4 hours a day in terms of cognitive ability.