Erişkinlerde dirsek taşıma açısının değerlendirilmesi: Morfometrik analiz
Evaluation of the elbow carring angle in adults: A morphometric analysis
  1. Tez No: 862180
  2. Yazar: SERRA ALTINTAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NAZLI GÜLRİZ ÇERİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Anatomi, Anatomy
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Amaç: Çalışmamızın amacı, yürüme esnasında ön kolun kalçalara sürtünmesini engelleyen ve yürüme siklusunun düzgün bir şekilde gerçekleşmesinde önemi olan dirsek taşıma açısının özellikle pelvis genişliği olarak tanımlanan biiliak çap ile ilişkisini değerlendirmek ve antropometrik ölçümlerle olan bağlantısını ortaya koymaktır. Gereç ve Yöntem: Araştırma, kesitsel araştırma olarak, Şubat 2023-Nisan 2023 tarihleri arasında, 18-35 yaş aralığında çalışmaya gönüllü olarak katılan sağlıklı 236 erişkin (113 kadın, 123 erkek) ile gerçekleştirilmiştir. Bu bireylerin boy uzunluğu, vücut ağırlığı, kol uzunluğu, ön kol uzunluğu, kulaç uzunluğu, biakromial çap, biiliak çap, dirsek çapı ve dirsek taşıma açısı ölçülmüştür ve VKİ'leri hesaplanmıştır. Taşıma açısının antropometrik ölçümlerle analizleri yapılmıştır. Bulgular: Kadınların taşıma açılarının erkeklere göre daha büyük değerlere sahip olduğu sonucuna ulaşıldı. Kadın sağ ve erkekteki her iki taraf dirsek taşıma açısı ile biiliak çapın pozitif yönde orta düzeyde ilişkisi olduğu saptandı. Her iki cinsiyette, sağ dirsek taşıma açısı ile vücut ağırlığı arasında pozitif yönde orta düzeyde ilişki görüldü. Erkeklerin sağ dirsek taşıma açısı ile VKİ ve sağ dirsek çapı arasında pozitif ve anlamlı korelasyonlar olduğu saptanmıştır. Sonuç: Taşıma açısı değerlerinin bilinmesi ve antropometrik ölçümlerle olan ilişkisinin ortaya konulmasının; çeşitli dirsek bozukluklarının tedavisinde, dirsek rekonstrüksiyonlarının cerrahi planlanmasında ve dirsek protezi tasarlanmasında fayda sağlayabileceğini düşünüyoruz.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of our study is to evaluate the relationship between the elbow carrying angle, which prevents the forearm from rubbing on the hips during walking and is important in the smooth execution of the walking cycle, and the biiliac diameter, especially defined as the pelvic width, and to reveal its connection with anthropometric measurements. Material and Methods: The research was conducted as a cross-sectional study between February 2023 and April 2023, with 236 healthy adults (113 females, 123 males) aged 18-35 who voluntarily participated in the study. Height, body weight, arm length, forearm length, arm span length, biacromial diameter, biiliac diameter, elbow diameter and elbow carrying angle of these individuals were measured and their BMI was calculated. The carrying angle was analyzed with anthropometric measurements. Results: We obtained, it was concluded that females's carrying angles have greater values than males. It was determined that the biiliac diameter had a moderate positive relationship with the right elbow carrying angle in female and both sides in male. A moderate positive relationship was observed between right elbow carrying angle and body weight in both genders. Positive and significant correlations were detected between the right elbow carrying angle and BMI and right elbow diameter of males. Conclusion: Knowing the carrying angle values and revealing their relationship with anthropometric measurements; we think that it may be useful in the treatment of various elbow disorders, in the surgical planning of elbow reconstructions and in the design of elbow prosthesis.