Yerlilik ve millilik ekseninde Türkiye'de milli kültür: Erol Güngör
National culture in Turkey on the axis of localism and nationalism: Erol Güngör
  1. Tez No: 830405
  2. Yazar: MERVE ŞEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN HÜSEYİN AKKAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Milli kültür meselesi, ulus-devletler için ekonomik, siyasi ve askeri meseleler kadar önemlidir. Ulus- devletlerin bekasının tartışıldığı günümüz konjonktüründe milli kültür kavramı toplumların yeniden gündemini oluşturmuştur. Çünkü küreselleşme ile birlikte toplumsal yaşamın her alanına hâkim olan küresel kültür, kültürel bir homojenlik oluşturarak kültürel çeşitliliği ortadan kaldırmaktadır. Kültürel alanda yaşanan bu homojenlik hali ise milli kültürlerin geleceğini tehdit etmektedir. Dolayısıyla ulus- devletlerin varlığı da tehlikeye girmektedir. Tüm ulus-devletlerin bağımsızlığı için önemli olan kültürel bağımsızlık, çalışmanın temel konusudur. Bu doğrultuda çalışma, 2016 sonrası Türkiye'sinde milli kültür meselesini kültürel bağımsızlık boyutuyla incelemek amacıyla yapılacaktır. Cumhuriyet tarihinden başlayarak günümüze kadar geçen dönemde ekonomi, siyaset ve askeri konular da hayata geçirilen politikalar kadar sosyal ve kültürel alanlarda yeterli adımların atılmamasının nedenleri araştırılacaktır. Konu, yerli ve milli bakış açısıyla Türk milli kültür hayatına katkılar sağlayan Erol Güngör'ün entelektüalizmi çerçevesinde ele alınacaktır. Bu kapsamda çalışmanın temel hipotezi olan Türkiye'nin Tanzimat'tan günümüze kültürel bağımsızlık mücadelesi verdiği ve 2016 sonrasında bağımsızlığın mottosu olarak kavramsallaştırılan yerlileşme ve millileşme kavramlarının kültürel noktada da sağlanması gerektiği ortaya koyulacaktır. Çalışmanın verileri doküman analizi ve literatür taraması yöntemi ile toplanacak ve karşılaştırmalı tarihsel analiz yöntemi kullanılacaktır. Sonuç olarak küresel çağ tartışmaları altında ulus-devletlerin bağımsızlığı için Güngör'ün tespitlerde bulunduğu ve milli kültürlerin kuvvetlendirilmesi noktasında ise Güngör'ün önerilerinden faydalanılması gerektiği neticesine ulaşılacaktır.
Özet (Çeviri)
The issue of national culture is as important for nation-states as economic, political and military issues. In today's conjuncture where the survival of nation-states is being debated, the concept of national culture has once again been on the agenda of societies. Because global culture, which dominates every aspect of social life with globalization, creates cultural homogeneity and eliminates cultural diversity. This cultural homogeneity threatens the future of national cultures. Therefore, the existence of nation-states is also jeopardized. Cultural independence, which is important for the independence of all nation-states, is the main subject of this study. Accordingly, this study will be conducted to examine the issue of national culture in post-2016 Turkey with the dimension of cultural independence. Starting from the history of the Republic until today, the reasons for the lack of adequate steps in social and cultural areas as well as the policies implemented in the economy, politics and military issues will be investigated. The subject will be discussed within the framework of the intellectualism of Erol Güngör, who contributed to Turkish national cultural life with his local and national perspective. In this context, the main hypothesis of the study, which is that Turkey has been struggling for cultural independence since Tanzimat and that the concepts of indigenization and nationalization, which are conceptualized as the motto of independence after 2016, should also be provided at the cultural point. The data of the study will be collected through document analysis and literature review and comparative historical analysis method will be used. As a result, it will be concluded that Güngör makes determinations for the independence of nation-states under the discussions of the global age and Güngör's suggestions should be utilized at the point of strengthening national cultures.