Teknoloji destekli öğretimin ortaokul öğrencilerinin Fen Bilimleri dersi akademik başarılarına ve fen konularına yönelik ilgilerine etkisi
The effect of technology supported education on the academic achievement of middle school students in Science lessons and their interest in science topics
- Tez No: 830408
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BÜŞRA BAKİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
Bu araştırmanın amacı teknoloji destekli fen öğretiminin 6. Sınıf öğrencilerinin akademik başarılarına ve fen konularına yönelik ilgilerine etkisinin incelenmesidir. Araştırmada deneysel yöntemlerden, yarı deneysel desenlerden biri olan, ön test- son test eşleştirilmiş kontrol gruplu model kullanılmıştır. Araştırmanın örneklemini 2022-2023 eğitim-öğretim yılında Karaman İli'nde bulunan bir ortaokulun 6. sınıfının iki farklı şubesinde eğitim- öğretim gören 52 öğrenci oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemi seçkisiz olmayan örnekleme yöntemlerinden uygun örnekleme yöntemi tercih edilerek belirlenmiştir. Deney grubu iki şube arasından birinin rastgele seçilmesi ile belirlenmiştir. Veriler Güneş Sistemi Ünitesine Yönelik Akademik Başarı Testi ve Fen Konularına Yönelik İlgi Ölçeği aracılığı ile toplanılmıştır. Araştırmanın ilk haftasında ölçekler öğrencilere ön test olarak uygulanmıştır. Daha sonra kontrol grubunda dersler mevcut program doğrultusunda işlenirken, deney grubuna ise teknoloji destekli fen öğretimi modeli uygulanarak işlenmiştir. Toplanan veriler SPSS 21 programı ile bağımsız örneklemler için t-testi yapılarak analiz edilmiştir. Araştırmanın sonucunda teknoloji destekli fen öğretiminin akademik başarıya etkisinin anlamlı ve deney grubu lehineolduğu ancak fen konularına yönelik ilgide deney grubunun puanlarında kontrol grubuna göre yükselme yaşansa da iki grup arasında anlamlı bir farkın ortaya çıkmadığı görülmüştür. Araştırmanın sonuçlarına göre, Fen Bilimleri dersinde olabildiğince teknolojiden faydalanılması gerektiği, sadece Güneş Sistemi ve Tutulmalar ünitesinde değil, diğer ünitelerde de teknolojiden faydalanılması gerektiği, okullara teknoloji desteğinin sağlanması için gerekli alt yapı ve materyallerin oluşturulması gibi önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to examine the effect of technology-supported science teaching on the academic achievement and interests of 6th grade students in science subjects. In the research, a pretest-posttest matched control group model, which is one of the experimental methods and quasi-experimental designs, was used. The sample of the research consists of 52 students studying in two different branches of the 6th grade of a middle school in the province of Karaman in the 2022-2023 academic year. The sample of the study was determined by choosing the convenient sampling method, which is one of the non-random sampling methods. The experimental group was determined by randomly choosing one of the two branches. Data were collected through the Academic Achievement Test for the Solar System Unit and the Interest Scale for Science Subjects. In the first week of the study, the scales were applied to the students as a pre-test. Then, while the lessons were taught in line with the current program in the control group, the technology-supported science teaching model was applied to the experimental group. The collected data were analyzed by using the SPSS 21 program for independent samples t-test. As a result of the research, it was seen that the effect of technology-supported science teaching on academic achievement was significant and in favor of the experimental group, but there was no significant difference between the two groups, although there was an increase in the scores of the experimental group in terms of interest in science subjects compared to the control group. According to the results of the research, suggestions were made such as that technology should be used as much as possible in the Science lessons, technology should be used not only in the Solar System and Eclipses unit, but also in other units, and the necessary infrastructure and materials should be created to provide technology support to schools.