Fabrika atığı olan üzüm posasından resveratrolün zenginleştirilmesi ve lesitin ile enkapsülasyonu
Enrichment of resveratrol from factory waste grape russ and encapsulation with lecithin
  1. Tez No: 830409
  2. Yazar: PINAR KARAGÜL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALİL İBRAHİM UĞRAŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyokimya, Eczacılık ve Farmakoloji, Kimya, Biochemistry, Pharmacy and Pharmacology, Chemistry
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Düzce Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Doğal ve Bitkisel Ürünler
  12. Bilim Dalı: Kozmetik Ürünler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Son yıllarda beslenme bilincinin artmasıyla özellikle pandeminin de getirmiş olduğu etkiyle birlikte insanların doğal ürünlere eğilimi de artmıştır. Günümüze baktığımızda insanlar gıdaları sadece açlığı giderici olarak değil aynı zamanda sağlık üzerine olan etkilerinden faydalanmak amaçlı da kullanma ihtiyacı duymuşlardır. Artan bu ihtiyaçla birçok sektör sentetik gıda takviyeleri yerine doğal ve bitkisel ürünlerden elde edilen sağlığı destekleyici ürünler üzerine çalışmalarını başlatmışlardır. Bu yaklaşım, tüketicilerin sağlıklı bir yaşam tarzı sürdürmelerine ve beslenme ihtiyaçlarını karşılamalarına yardımcı olmayı hedeflemektedir. Tez konusu kapsamında şarap ve meyve suyu fabrikalarının endüstriyel atığı olarak hayvan yemine gönderilen üzüm posasısın en önemli bileşiklerinden olan resveratrol etken maddesinin eldesi ve saflaştırılması için metot geliştirilmiştir. Bu kapsamda üzüm posasından belirlenen ekstraksiyon metodu ve saflaştırma basamaklarından sonra kolon kromatoğrafisi ile zenginleştirme yapılarak fraksiyonların toplanması sağlanmıştır. Etken madde miktarı en az yirmi kat deriştirilerek lesitin yardımıyla enkapsülasyonu yapılmıştır. Aktif bileşenlerin enkapsülasyonu, elde edilen ürünün stabilizasyonunun sağlanması için önemli bir yöntemdir. Aynı zamanda çözünürlüğü düşük olan moleküllerin biyoyararlanımı arttırmak amacıyla yapılmaktadır. Resveratrol, biyoyararlanımı düşük ve stabilitesi zor bir etken bileşiktir. Kapsülleme işlemi sonrası in vitro gastrointestinal salınım testleri yapılmıştır. Kontrollü salınımlarının yüksek performanslı sıvı kromatografisi (HPLC) yöntemiyle belirlenmesi, salınım davranışının açıklanması amaçlanmıştır. Elde edilen trans-resveratrol yapı tayini için LC-MS-MS, HPLC ve H-NMR analizleri gerçekleştirilmiştir. In vitro salınım testleri sonucunda lesitin ile kapsüllemenin resveratrolün biyoyararlanımını arttırdığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In recent years, with the increase in nutritional awareness, especially with the effect of the pandemic, people's tendency towards natural products has also increased. When we look at today, people have felt the need to use food not only to satisfy hunger but also to benefit from its effects on health. With this increasing need, many sectors have started to work on health-supporting products derived from natural and herbal products instead of synthetic food supplements. This approach aims to help consumers maintain a healthy lifestyle and meet their nutritional needs. Within the scope of this thesis, a method was developed for the extraction and purification of the active ingredient resveratrol, which is one of the most important compounds of grape pomace sent to animal feed as industrial waste of wine and fruit juice factories. In this context, after the extraction method and purification steps determined from grape pomace, enrichment was performed by column chromatography and fractions were collected. The amount of active substance was concentrated at least twenty times and encapsulated with the help of lecithin. Encapsulation of active ingredients is an important method to ensure the stabilization of the product obtained. It is also done to increase the bioavailability of molecules with low solubility. Resveratrol is an active compound with low bioavailability and difficult stability. In vitro gastrointestinal release tests were performed after encapsulation. It was aimed to determine the controlled release by high performance liquid chromatography (HPLC) method and to explain the release behavior. LC-MS-MS, HPLC and H-NMR analyses were performed for the structure determination of the obtained trans-resveratrol. As a result of in vitro release tests, it was determined that encapsulation with lecithin increased the bioavailability of resveratrol.