Euler beta fonksiyonlarını içeren integral eşitsizlikleri ve ortalama eşitsizlikler
Integral inequalities involving euler beta functions and mean inequalities
  1. Tez No: 830441
  2. Yazar: GİZEM KOZAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ZEKİ SARIKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Düzce Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu tez çalışması Euler beta fonksiyonlarını içeren integral eşitsizlikleri ve ortalama eşitsizlikler üzerine olacaktır. Bu tez beş bölüm olarak hazırlanmış olup bu çalışmanın birinci bölümü giriş niteliğinde olup ikinci bölümde tezin hazırlanmasında kullanılan bazı tanım, teoremler ve önemli eşitsizlikler verilmiştir. Üçüncü bölümde ağırlıklı Jensen eşitsizliği yardımıyla ortalama eşitsizlikler ve bunun bir takım uygulamaları incelenmiştir. Dördüncü bölümde Euler beta fonksiyonlarını içeren integral eşitsizlikleri ve ortalama eşitsizlikler incelenmiştir. Tezin son kısmı olan beşinci bölümde ise bazı sonuçlar ispatlanmış ve sonraki çalışmalar için öneriler verilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis will be on integral inequalities and mean inequalities involving Euler beta functions. This thesis has been prepared in five parts, the first part of this study is introductory and in the second part some definitions, theorems and important inequalities used in the preparation of the thesis are given. In the third chapter, average inequalities and some applications of it are examined with the help of weighted Jensen inequality. In the fourth chapter, integral inequalities and mean inequalities including Euler beta functions are examined. In the fifth chapter, which is the last part of the thesis, some results are proved and suggestions for further studies are given.