Ebeveyni boşanmış ve boşanmamış genç bireylerin romantik ilişkilerindeki obsesyon ve kompulsiyon belirtileri ve evlilik hakkındaki tutumlarının karşılıklı olarak incelenmesi
A comparative study between individual who experiences parental divorce and who does not, in the context of obsession and compulsion symptoms in their romantic relations and their attitudes toward marriage
- Tez No: 830512
- Danışmanlar: PROF. DR. SEMRA ERPOLAT TAŞABAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu çalışma iki temel amaçtan oluşmaktadır. Birinci temel amaç ebeveyni boşanmış ve ebeveyni boşanmamış bireylerin romantik ilişkilerinde geliştirebilecekleri obsesyon ve kompulsiyon semptomlarını karşılıklı olarak incelemektir. Doron vd. (2012a) tarafından geliştirilen, Trak ve İnözü (2017) tarafından Türkçeye uyarlanan Romantik İlişki Obsesyon ve Kompulsiyonları Ölçeği kullanılarak bu amaç incelenmiştir. İkinci amaç ise ebeveyni boşanmış ve ebeveyni boşanmamış bireyler arasında evliliğe dair oluşan tutumları karşılaştırmalı olarak incelemektir. Breaten ve Rosen (1998) tarafından geliştirilen Öz Soysal vd. (2016) sayesinde Türkçeye uyarlanan Evlilik Tutumu Ölçeği bu amaç için kullanılmıştır. Bazı hipotezler belirlenerek bu hipotezler bağlamında ebeveyni boşanmış ve ebeveyni boşanmamış 18 yaş üstü 248 örneklemin verileri analiz edilmiştir. Katılımcılara anketler sosyal medya aracılığıyla ulaştırılmıştır. Araştırmanın sonuçlarına göre ebeveyni boşanmış ve boşanmamış bireyler arasında ebeveynleri evli olan bireylerin geliştirdikleri evliliğe yönelik pozitif tutumlar ebeveyni boşanmış bireylere göre anlamlı derecede yüksek bulunmuş, bu da ebeveyni evli bireylerin evliliğe dair daha olumlu tutumlar içerisinde olduklarını doğrular nitelikte bir sonuç sunmuştur. Bununla beraber, araştırmanın grupları arasında romantik ilişkilerinde gelişen obsesyon ve kompulsiyon semptomları açısından anlamlı fark bulunmamıştır. Bu çalışma, ebeveyni boşanmış ve boşanmamış bireylerin arasındaki romantik ilişkilerde geliştirdikleri obsesyon ve kompulsiyon belirtilerine yönelik ilk çalışma olması ile alan yazına özgün bir katkı sağlamıştır.
Özet (Çeviri)
This study consists of two different goals. The first main purpose is to comparatively investigate the symptoms of obsessions and compulsions that parental divorced and non-divorced individuals may develop in their romantic relationships. This goal was analyzed in the lead of the measurement of obsession and compulsion in the romantic relations developed by Doron et al. 2012, and it was translated into Turkish by Trak and İnözü. The second purpose aimed to comparatively examine attitudes toward marriage in both individuals who experienced parental divorce and who were not experienced it. This goal was analyzed in the lead of the measurement of obsession and compulsion in the romantic relations developed by Doron et al. 2012, and it was translated into Turkish by Trak and İnözür. To anticipate the second purpose, the measurement of marriage attitude was utilized which was developed by Breaton and Rosen (1998) and translated into Turkish by Öz Soysal et al, (2016). Hypotheses were created accordingly, and data were collected from individuals who were above the age of 18. The survey was implemented by 248 different individuals, and the survey was transmitted to participants via social media. The result indicated that the attitudes of individuals toward marriage with married parents were higher than those of individuals with divorced parents among individuals who experienced parental divorce and individuals who were not. This result showed that the participants whose parents are married have more positive attitudes toward marriage. However, no significant difference was found between individuals with and without divorced parents in terms of obsession and compulsion symptoms developing in their romantic relationships. Current study is contibuting fruitful benefits to literature, due to the fact that it is the first study on obsession and compulsion symptoms developed in romantic relationships between divorced and non-divorced parents.