The vital role of the ATG9A gene in the survival of malignant pleural mesothelioma cells
Malign plevral mezotelyoma hücrelerininsağkalımında ATG9A geninin hayati rolü
  1. Tez No: 830513
  2. Yazar: MERVE UYSAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞERİF ŞENTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: İzmir Uluslararası Biyotıp ve Genom Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Genom Bilimleri ve Moleküler Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 149
Özet
Malign Plevral Mezotelyoma (MPM), göğüs duvarı ve akciğerin plevral yüzeyini kaplayan mezotelyal hücrelerden meydana gelen bir kanserdir. Nadir olmasına rağmen, MPM' in küresel etkisi, hastalıkla ilişkili özel terapötik hedefler ve yeni risk faktörlerinin acil olarak belirlenmesi gerekliliğini vurgular. Ancak, MPM'in kanser oluşumunda potansiyel terapötik sonuçları olan genler ve yolakların karakterizasyonu sınırlı kalmıştır. Bu boşluğu doldurmak için laboratuvarımız, birkaç MPM hücre hattında genom çapında CRISPR/Cas9 taraması temelinde moleküler çalışmalar yürütmüştür. Bu yaklaşım ile MPM kanser oluşumunda kritik bir rol oynayan birkaç aday gen belirledik. Kanser hücresi sağkalımı ile ilişkilendirilen bu genlerden biri, otofaji ilişkili 9A (ATG9A) genidir. ATG9A'nın MPM'deki rolünü açıklığa kavuşturmak için CRISPR/Cas9 teknolojisini kullanarak MPM hücrelerinde ATG9A genini susturduk. Çalışmalarımız, ATG9A geninin tükenmesinin hücresel çoğalma üzerinde dramatik bir azalmaya neden olduğunu göstermektedir. Önemli bir şekilde, gözlemlenen fenotipler ATG9A aşırı ifadesi ile kurtarılmıştır. Ayrıca, bu fenotipik değişiklikler reaktif oksijen türleri (ROS) tarafından tetiklenen DNA hasarı tarafından indüklenen hücresel yaşlanma ve apoptoz ile birlikte gelmektedir. ATG9A tükenen hücrelerin tüm genome transkriptomik analizi, hücresel yaşlanma ve apoptoz yolları ile ilişkili gen kümelerini ortaya çıkardı. Son olarak, araştırmamız, ATG9A'nın kanonik ve lipid taşıma, mitofaji gibi non-kanonik işlevlerinin, MPM hücrelerinin sağkalımında önemli bir rol oynadığını vurgulamaktadır. Bu yeni bulgular, MPM patogenezi hakkında daha iyi bir anlayış sağlamakta ve bu zorlu hastalık için ATG9A' yı hedefleyen potansiyel terapötik stratejilere değerli bilgiler sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Malignant pleural mesothelioma (MPM) is a cancer that originates in the mesothelial cells lining the pleural surface of the chest wall and lung. Despite its rarity, the global impact of MPM underscores the urgent need to identify specific therapeutic targets and novel risk factors associated with disease. However, the characterization of genes and pathways involved in MPM carcinogenesis with potential therapeutic implications has been limited. To address this gap, our laboratory has conducted molecular studies based on genome-wide CRISPR/Cas9 screening on MPM cell lines. Through this approach, we identified several candidate genes that potentially play a vital role in MPM carcinogenesis. One of these associated with cancer cell survival is the autophagy related 9A (ATG9A) gene. To elucidate the role of ATG9A in MPM, we employed CRISPR/Cas9 technology to knockout the ATG9A gene in MPM cells. Our studies demonstrate that depletion of ATG9A gene elicits a dramatic reduction in cellular proliferation. Importantly, the observed phenotypes were rescued by ATG9A overexpression. Moreover, these phenotypic changes were accompanied by senescence and apoptosis, likely triggered by DNA damage mediated by reactive oxygen species (ROS). Transcriptomic analysis of ATG9A depleted cells revealed gene clusters associated with cellular senescence and apoptosis pathways. Finally, our research underscores the essential role of both the canonical and non-canonical functions of ATG9A, such as lipid transport and mitophagy, in the MPM survival. These novel findings contribute to a better understanding of MPM pathogenesis and provide valuable insights into potential therapeutic strategies targeting ATG9A.