Token ekosisteminde vergilendirme
Taxation in the token ecosystem
  1. Tez No: 830529
  2. Yazar: FATİH BEYGUOĞULLARI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERKAN YEŞİLYURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu çalışmanın yapılma amacı; gelişen teknolojiler doğrultusunda ortaya çıkan yeniliklerin devletler bakımından düzenleme, regüle edilme ihtiyacının olup olmadığının; regüle edilecekse hangi yöntemler kullanılarak regüle edilmesi gerektiğini saptayabilmektir. Bu kapsamda token ekosisteminde yer alan token varlıkların“vergilendirilmesi”üzerine söz konusu çalışma faaliyeti gerçekleştirilmiştir. Bu kapsamda ilk olarak token ekosisteminin tarihsel geçmişine yönelik olarak literatür taraması gerçekleştirilmiş, token ekosistemini anlayabilmek adına blok zincir ve kripto varlıklar üzerinde durulmuş, kripto para birimi ve token varlıklar üzerinde durulup, genel olarak benzerlikleri ve farklılıkları üzerinde çalışma gerçekleştirilmiştir. Bahsi geçen çalışmaların ardından token varlıkların vergilendirilmesi konusu üzerinde durulmuştur. Bu kapsamda; genel olarak vergi ve vergilendirme konuları üzerinde durulmuş, kripto varlıkların vergilendirilmesi değerlendirilmiş ve sonrasında token varlıkların vergilendirilmesi konusu üzerinde çalışma gerçekleştirilmiştir. Bu kapsamda ülke ekonomileri bakımından, uluslararası hukuk bakımından ve Türk hukuku bakımından incelemelerde bulunulmuştur. Vergilendirmeye yönelik regülasyon yöntemleri ele alındıktan sonra vergilendirmeye ihtiyaç olup olmadığı, vergilendirmede kullanılacak regülasyon yöntemleri, sonuç ve değerlendirme kısmında açıklanmış; son olarak ilgili çalışmanın sonuç ve ileriki çalışmalar kısmı tezimizde ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to determine whether the innovations emerging in line with developing technologies need to be regulated and regulated in terms of states, and if so, which methods should be used to regulate them. In this context, this study activity was carried out on the“taxation”of token assets in the token ecosystem. In this context, firstly, a literature review was conducted on the historical background of the token ecosystem, blockchain and crypto assets were emphasized in order to understand the token ecosystem, cryptocurrency and token assets were emphasized, and a study was carried out on their similarities and differences in general. After the aforementioned studies, the taxation of token assets was emphasized. In this context; tax and taxation issues were generally emphasized, the taxation of crypto assets was evaluated and then a study was carried out on the taxation of token assets. In this context, examinations were made in terms of national economies, international law and Turkish law. After the regulation methods for taxation are discussed, whether there is a need for taxation, the regulation methods to be used in taxation are explained in the conclusion and evaluation section; finally, the conclusion and future studies section of the relevant study is presented in our thesis.