Kripto varlık ve hukuki sonuçları
Cryptocurrency and legal implications
- Tez No: 889182
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FİLİZ TEPECİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 144
Özet
Bu çalışma, kripto varlıklar hakkında genel bir anlayış, özellikler, riskler, düzenleyici ortamlar ve Türkiye'deki kripto varlık birimi durumunu kapsamlı bir şekilde sunmayı amaçlamaktadır. Araştırma soruları ve hedefler, kripto varlıkların tanımını, tarihini, bileşenlerini ve teknolojilerini içeren temel noktalara odaklanmaktadır. Çalışmada belirtilen literatür ışığında, kripto varlık düzenlemelerine uluslararası bir bakış açısı sunulacak ve çeşitli düzenleyici yaklaşımlar değerlendirilecektir. Bu kapsamda, başlıca düzenleyici kurumların rolleri ele alınacak ve örnek olarak Japonya, Avustralya ve Amerika Birleşik Devletleri gibi ülkelerdeki kripto varlık düzenlemeleri incelenecektir. Ayrıca, bu ülkelerin yasal çerçeveleri ve düzenleyici otoriteler tarafından gerçekleştirilen özel girişimler detaylandırılacaktır. Bunun yanı sıra elde edilen veriler, mevcut Türk Hukuk sisteminde kripto varlıkların durumunu, yasal statüsünü, vergilendirme ve raporlama yükümlülüklerini, tüketici korumasını ve yatırımcı risklerini de görmeye izin verecektir. Böylece Türkiye'deki mevcut düzenleyici çerçeve değerlendirilebilecektir. Kısacası, bu araştırma, kripto varlıklar, riskler ve düzenleyici ortamlar hakkında kapsamlı bir analiz sunarak, kripto varlık ekosisteminde yer alan politika yapıcılar, düzenleyiciler ve paydaşlar için değerli bilgiler sunacaktır.
Özet (Çeviri)
This study aims to comprehensively present a general understanding of cryptocurrencies, features, risks, regulatory environments and the cryptocurrency situation in Turkey. The research questions and objectives focus on key points including the definition, history, components and technologies of cryptocurrency. In the light of the literature cited in the study, it will examine the international perspective on cryptocurrency regulation and evaluate various regulatory approaches and frameworks. The roles of major regulatory bodies in this area will be discussed. For example, it will examine cryptocurrency regulations in Japan, Australia and the United States and some other countries, presenting their legal frameworks and specific initiatives taken by regulatory authorities. Moreover, the data obtained will also allow to see the status of cryptocurrency in the current Turkish Legal system, its legal status, taxation and reporting obligations, consumer protection and investor risks. Thus, the current regulatory framework in Turkey can be assessed. In short, this research will provide a comprehensive analysis on cryptocurrencies, risks and regulatory environments, providing valuable insights for policymakers, regulators and stakeholders involved in the cryptocurrency ecosystem.