Katı atık hizmetlerinde özelleştirme
Privatization in solid waste management systems
- Tez No: 83060
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CUMALİ KINACI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
ÖZET Bu çalışmada, halk sağlığıyla doğrudan ilişkili olup dolayısıyla yapılması zorunlu bir hizmet olduğundan genellikle yerel yönetimlerin sorumluluğu altında olan katı atık hizmetlerinin özelleştirilmesi ve devlet sektörünün bu konudaki rolünün azaltılması konusu incelemiştir. İlk bölümde çalışmanın önemi, amaç ve kapsamı açıklanmıştır. İkinci bölümde genel olarak özelleştirmenin tanımı, genel özelleştirme yöntemleri, dünyadaki ve Türkiye'deki uygulamalarına deyinilerek, 1985-1997 yıllan arasında Türkiye'de Özelleştirme İdaresince yapılmış olan özelleştirme çalışmaları verilmiştir. Üçüncü bölümde özelleştirme teorisi hakkında genel bilgiler verilerek, katı atık yönetim hizmetlerinin özelleştirilmesi konusundaki genel esasları belirtilmiştir. Dördüncü bölümde katı atık hizmetlerinde uygulanabilir özelleştirme yöntemleri, dünyada gerçekleştirilmiş uygulamalar ile birlikte açıklanmıştır. Beşinci bölümde katı atık yönetim hizmetlerinin maliyetleri konusunda Dünya Bankası tarafından yapılmış olan çalışmalar incelenmiş ve bu konu ile ilgili veriler tablolar halinde özetlenmiştir. Altıncı bölümde uygulama bölgesi olarak seçilen Kadıköy Belediyesi 'nin katı atıklarının toplama hizmeti birim maliyetinin hesaplanması amacıyla yapılan uygulama çalışması verilmiştir. Bu çalışmayla katı atık toplama hizmetinin daha verimli gerçekleştirilmesi için uygulanacak yöntem ve kullanılacak ekipmanlar belirtilmiş, bölgenin katı atık toplama hizmetinin özel sektör tarafından gerçekleştirilmesi halindeki birim maliyet hesaplanarak, yerel yönetimin aynı hizmeti gerçekleştirdiği birim maliyet ile karşılaştırma yapılarak sağlanan maliyet geri kazanımı ortaya konmuştur. Yedinci bölümde katı atık hizmetlerinde kamu ve özel sektör tercihinin yapılması açısından seçim kriterleri ve öneriler belirtilmiş, Kadıköy İlçesi için yapılan çalışmanın sonuçlan verilmiştir. XII
Özet (Çeviri)
PRIVATIZATION IN SOLID WASTE MANAGEMENT SYSTEMS SUMMARY In this study, it is examined that the solid waste management generally under responsibility of local government can be undertaken by the private sector. By this objective, the privatization methods for the solid waste services are searched, and the gain provided by turning-over the solid waste collection service to the private sector with the help of study done for the utilization zone as Kadıköy Municipality is explained. In the first section, the importance objective and content of this study has been touched. In the second section, the definition of the privatization, the methods, and the applications both in the world and in Turkey is given. Generally stated, privatization is a reduction in government activity or ownership with in a given service. On the other hand, privatization means that relying on mostly to the private sector than the government during providing the human necessities. The general privatization methods; - Lot selling method - Direct or private selling method - Selling method to the manager and staff - Leasing - Adjudication method - Franchise - Government - private sector partnership - Build-Own-Operate-Transfer methods In the third section, it was touched that general basis of the privatization theory and also the general basis in providing strategic plan and politic for the privatization of solid waste managing services. These bases are explained under the title as; Cost Recovery, Efficiency, Public Accountability, Management, Finance, Economies of Scale, Legislative Context and Cost. In addition to this, also given the government and private sector utilization results in solid waste service. Xlll