Monitoring vital signs and affecting environmental factors based on the internet of things using particle photon and blynk iot
Parçacık foton ve blynk ıot kullanarak şeylerin internetine göre hayati belirtilerin ve etkilenen çevresel faktörlerin izlenmesi
- Tez No: 830613
- Danışmanlar: PROF. DR. GALİP CANSEVER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Elektrik ve Bilgisayar Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Yaşamsal belirtiler kişinin sağlığını tanımanın göstergesidir. Vücut sıcaklığının, Periferik Oksijen Doygunluğunun (Spo2) veya kalp atış hızının artması patolojik bir durumun varlığına işaret eder. Sağlık alanında Nesnelerin İnterneti'nin (IoT) rolü önemli bir rol haline geldi. Bu tez, özel sensörler ve Parçacık Foton kullanarak hastanın izlenmesini sağlayan IoT tabanlı bir sağlık sistemi üretmeyi amaçlamaktadır. Geleneksel ölçüm cihazlarıyla karşılaştırıldığında, kullanılan vücut sıcaklığı, Spo2 ve kalp atış hızı sensörlerinin toplam ortalama doğruluk oranları 25 vaka için sırasıyla yaklaşık %99,99, %99,99 ve %99,99 olarak gerçekleşti. Daha sonra aynı 25 vakada ortamın sıcaklık ve nem değerlerinin artmasıyla birlikte vücut sıcaklığı, Spo2 ve kullanılan kalp atış hızı sensörlerinin toplam ortalama doğruluk oranları yaklaşık olarak %99,99, %100 ve %99,99 olarak bulunmuştur. Ayrıca 7 vakadan iki set okuma kaydedildi; ilk set normal hava kalitesinde, ikinci set ise sigara dumanıyla kirlenen bir odada kaydedildi, havadaki kirlilik yüzdesi arttı
Özet (Çeviri)
Vital signs are indicator for recognizing a person's health. The increasing in body temperature, Saturation of Peripheral Oxygen (Spo2) or heart rate denote the presence of a pathological condition. The Internet of Things (IoT) role in the healthcare field has become an important role. This thesis aims to produce a healthcare system based on IoT using special sensors and Particle Photon, to monitoring the patient. In comparison with traditional measurement devices, the total average accuracy rates of body temperature, Spo2 and the heart rate sensors used were approximately 99.99%, 99.99% and 99.99% respectively for 25 cases. Then the same 25 cases with increasing in the temperature and humidity values of environment, the total average accuracy rates of body temperature, Spo2 and the heart rate sensors used were approximately 99.99%, 100% and 99.99%. In addition, two set of readings recorded from 7 cases, the first set recorded under the normal air quality while the second set recorded inside a room that polluted with cigarette smoke, the percentage of pollution in the air increases