Study and analysis of two-phase flow in an evaporator cooling loop of a telecommunication satellite
Bir telekomünikasyon uydusunun evaporatör soğutma döngüsünde iki fazlı akışın çalışması ve analizi
- Tez No: 830612
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YASER ALAIWI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Uydular ısı akısı yayan elektronik bileşenlerden oluşur. Açığa çıkan ısının tahliye edilmesi gerekir, aksi takdirde uydunun içindeki bileşenlerin zarar görme riski vardır. Uydunun doğru çalışmasını garanti etmek için, soğutucu akışkanın geçtiği bir termal döngü eklenmelidir. Döngü bir ısıtıcı, bir basınç regülatörü, bir yoğunlaştırıcı ve bir pompadan oluşur. Evaporatör, elektronik bileşenler tarafından salınan ısının akışkana aktarıldığı döngünün elemanıdır. Enerji gerektiren bileşenlerin alıcısı olan sıvı daha sonra ısıtılacak ve yavaş yavaş buharlaşacaktır. Bu, iki fazlı bir akışın görünümünü doğurur. Geliştirilen yaklaşım, bizim durumumuzda dikkate alabileceğimiz farklı iki fazlı akış modellerini dikkate alacaktır. Daha sonra bileşen sıcaklığı, düşme kaybı, boşluk oranı ve kalite gibi sistemi karakterize eden fiziksel değişkenlerin gelişimini takip edebileceğiz. Dolayısıyla bu çalışma, spesifikasyonlar kapsamında, evaporatördeki termo-hidrolik olgusunun görselleştirilmesini sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
Satellites are constituted of electronic components that release heat flux. The heat released must be evacuated otherwise there are some risks to damage components in the satellite. In order to guarantee the correct working of the satellite, a thermal loop crossed by a refrigerant fluid must be added. The loop is constituted by a heater, a pressure regulator, a condenser, and a pump. The evaporator is the element of the loop in which the heat released by the electronic components is transferred to the fluid. The fluid, receiver of the components entailed energy will then be heated and will evaporate itself little by little. This breeds the appearance of a two-phase flow. An approach, developed will take into account the different models of two-phase flow that we can consider in our case. We will then be able to follow the evolution of the physical variables which characterize the system like the component temperature, the drop loss, void fraction and the quality. So, this study will provide a visualization of the thermo-hydraulics phenomenon in the evaporator, in the domain of specifications.