The contribution of IHH's humanitarian activities in the South and Southeast Asia to Turkiye's foreign policy
İHH'nın Güney ve Güneydoğu Asya'daki insani faaliyetlerinin Türkiye'nin dış politikasına katkısı
  1. Tez No: 830622
  2. Yazar: AQMAL AHSAN MOHAMED REEZA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAZAL PAPUÇÇULAR KUTLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Kültür Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler (İngilizce) Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Bu tez, uluslararası sivil toplum kuruluşlarının, bir Devletin diğer devletlerle olan dış ilişkilerinde etki yaratma konusunda önemli bir rol oynayabileceğini İHH-Türkiye örneği üzerinden iddia etmektedir. Özellikle 1990'ların sonlarında Soğuk Savaş'ın sona ermesinden sonra gelişen dinamik dünya düzeninde STK'lar büyük önem kazanmaya başladılar. Her ne kadar devletlerin askeri gücü veya çok uluslu şirketlerin ekonomik gücü gibi güçlere sahip olmasalar da STK'lar herhangi bir güç kullanımına başvurmadan dünyanın her yerindeki her topluma ulaşmalarında, benzersiz bir şekilde geliştirilmiş olduğu stratejileri ile etkilidirler. Bu özellikleri, bünyelerinde olduğu devletlerin uluslararası ilişkilerinde etki yaratmalarını sağlar. Bu tez, İHH'nın saha çalışmalarından elde edilen kaynakları kullanılarak, İHH'nın sadece bir yardım kuruluşu olmadığı, zaman zaman insani yardım savunuculuğu da yaptığı ve devletin dış ilişkilerinin gelişmesinde nasıl bir etki yarattığını, böylece Türkiye'nin imaj ve yumuşak gücüne olan olumlu katkısının buluşuna yol göstermiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis claims that International non-governmental organizations can play a major role in having an impact in the foreign relationship of the States concerned, by having IHH's example over the state of Turkiye. NGOs began to gain high prominence in the dynamic world order that evolved especially after the end of Cold War in the late nineties. Although they don't possess powers like military power those of the states nor economic power those of the multinational companies, NGOs are powerful and influential themselves in their nature; with their uniquely developed strategies that help them to gain access to all the places and reach all kinds of communities around the world without having to resist nor resort to the use of force. These characteristics make them have an impact over the international relationship of the states. This thesis is prepared by using the sources from the field work of IHH, by genuine examples of how it has acted not only as an aid provider but also as humanitarian advocate at times and how its actions have influenced the improvement of foreign relationship of the state of Turkiye thus paving way to the finding of their positive impact over the image and soft power of the Country.