Değişim yönetimi ve Türkiye'ye özgü kalite ödül modeli çalışması
Change management and a study about quality award model for Turkey
  1. Tez No: 83064
  2. Yazar: ARTEMİZ GÜLER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET HALUK ERKUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 166
Özet
değİşİm yönetimi ve türkiye'ye özgü kalite ödül modeli çalışması ÖZET Bu çalışmanın ilk bölümlerinde Değişim Yönetimi incelenmiştir. Değişim Yönetimi'nin ne olduğu, türleri ve ilkeleri çeşitli kaynaklarla açıklanmıştır. Değişim Yönetimi' nin Kalite Ödül Modelleriyle ilişkisi açıklanarak dünyadaki Amerikan Malcolm Baldrige Ulusal Kalite Ödülü, Japon Deming Ödülü ve Avrupa Kalite Ödülü ayrıntılarıyla anlatılmıştır. Daha sonra bu üç kalite ödül modeli çeşitli konular açısından karşılaştınlmıştrr. Brezilya ve Avustralya örnekleri incelenerek kalite ödül modellerinin dünyanın çeşitli ülkelerinde çeşitli değişimlere uğrayarak uygulandığı ömeklendirilmiştir. Türkiye'de Avrupa Kalite Ödülü'nü esas alınarak hazırlanan Tüsiad-KalDer Kalite Ödül Modelinin aynı Avrupa Kalite Ödülünde düşünülen değişimlerine yardımcı olabilmek amacıyla bu ödüle başvuran işletmelere gönderilmek üzere bir anket hazırlanmıştır. Anket; İşletme Bilgileri, Ana Ölçütlerin Ağırlıklandınlması ve Sorgulanacak Noktaların Önem Derecesine Göre Belirlenmesi olarak üç bölümden oluşmaktadır. Bu anket Kalite Derneği'nin yardımlarıyla ulaşılan 31 işletmeye ulaştırılmıştır. Sadece bir işletmenin doldurmayı reddettiği anketi 23 işletme yanıtlamıştır. Anketin değerlendirmesi de üç bölümden oluşmaktadır. îlk olarak işletme bilgileri değerlendirilmiştir. Daha sonra işletmelerin ana ölçütlere verdiği puanların ortalaması değerlendirilmiştir. Bu değerlendirmede işletme bilgileriyle de çeşitli açılardan karşılaştırma yapılmıştır. Üçüncü bölümde ise önem derecesine göre yanıtlanan noktalar değerlendirilmiştir. Çok Önemli ve Önemli noktalar olumlu olarak, Az Önemli ve Önemsiz noktalar ise olumsuz olarak değerlendirilmiştir. Türkiye'nin kendi kültürüne ve yönetim değerleri gözönüne alınarak yanıtlanan anketlerin değerlendirme sonuçlarına göre ana ölçütlerdeki farklılık çok büyük boyutlarda değildir. Fakat ana ölçüt ağırlıklarının Türkiye'nin yönetim kültürü gözetilerek değiştirilmesi gerekliliği görülmektedir. Ana ölçütler altında sorgulanması gereken noktalarda ise baskın olan Avrupa Kalite Ödülü' nün ağırlığı görülmesine rağmen eksikliği hissedilen veya daha önemli olduğu düşünülen noktalar dikkate alınmalıdır. Bu çalışma sadece Tüsiad-KalDer Kalite Ödül modeline başvuran işletmelerde gerçekleştirilmiştir. Eğer çalışma bu konuda çalışma yapan diğer işletmelere de yayilabilirse daha yararlı olacağı kesindir. vıı
Özet (Çeviri)
CHANGE MANAGEMENT AND A STUDY ABOUT QUALITY AWARD MODEL FOR TURKEY SUMMARY In the first chapters of this study Change Management is examinated. It is explained that what Change Mangement is, its kinds, its principles and its characteristics by various sources. In the world American Malcolm Baldrige National Quality Award, Japan Deming Prize and European Quality Award is examinated in details by explaning with relations with Change Management. After that three quality award model are compared by various subjects. By examining Brazil and Australia examples at different countries of the world award models are applied as various changes. A survey is prepared in order to help changes in Tüsiad-KalDer Quality Award Model in Turkey like thinking about in European Quality Award by sending companies which are apply to Tüsiad-KalDer Quality Award. This survey is formed as three chapters; Company Information, Stating Weighs of Main Criterias and Stating Subjects by Importance Level. This survey is delivered 31 company by the of help Kalite Derneği. Exception of one company is rejected and 23 are replied. Evaluation of survey is formed as three chapters. First of all company information is evaluated. After that average of main criterias' weight by given from 23 companies is evaluated. Furthermore in this evaluation company information is compared with that weight by various sides. In the third chapter according to importance level replied subjects are evaluated. In that part So Important and Important subjects are evaluated as Positive, Less Important and Unimportant subjects are evaluated as Negative. According to the evaluation results of that survey which are replied by realizing Turkey's own culture and managemet values there is not so many diffrence in main criterias. But it can be clearly seen that main criteria weighs should be changed realizing the management culture of Turkey. For Subjects under the main criterias it can be easly seen the importance European Quality Award viewpoint, but also the lack of other opinions should be considerated. This study is done only with companies which are applied Tüsiad-KalDer Quality Award. If this study is enlarged with other companies that study in that area it would be more useful. vin