Comprehensive analysis of project management methodologies in thesoftware industry
Yazılım endüstrisinde proje yönetim metodolojilerinin kapsamlı analizi
- Tez No: 830640
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YILDIZ ARIKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 51
Özet
Son yıllarda hızla gelişen teknoloji ve artan müşteri talepleri sebebiyle yazılım sektörü oldukça rekabetçi bir ortama sahiptir. Bu ortamda, proje yönetimi yazılım geliştirme için önemli bir rol oynamaktadır. Proje sürecinin yazılım geliştirme, proje yönetimi, planlanması, yürütülmesi, izlenmesi ve kontrolü ile ilgili tüm faaliyetleri içerir. Bu süreçler projenin başarısını etkileyen önemli bir faktördür. Yazılım proje yönetimi sürecinde birçok kararın alınması gerekir. Bunlar, proje için kullanılacak yöntem ve metodolojinin belirlenmesini içerir. Yazılım endüstrisinde birçok proje yönetimi metodolojisi vardır. Bu metodolojiler, farklı gereksinimler ve proje özellikleri için uygundur. Örneğin, Waterfall, Agile, Scrum, Kanban, Extreme Programming, Lean ve Six Sigma gibi farklı metodolojiler mevcuttur. Bu tez, bir literatür taraması ve analitik bir yaklaşım kullanarak yazılım endüstrisindeki proje yönetimi metodolojilerini kapsamlı bir şekilde incelemektedir. İnceleme sürecinde önceden belirlenmiş kriterlere göre seçilen popüler metodolojiler detaylı olarak incelenir. Her metodolojinin temel ilkeleri, özellikleri, kullanım alanları, avantaj ve dezavantajları ele alınacaktır. Bu tez, yazılım proje yönetimi için kullanılan farklı metodolojileri incelerken proje yöneticileri ve yazılım geliştiriciler için bir rehber görevi görecektir. Proje ekiplerinin mevcut özellikleri ele alındığında kriterlere göre hangi metodolojiyi seçmeleri gerektiğini vii öneren bir kılavuz olacaktır. Çalışmanın aynı zamanda yazılım endüstrisinde proje yönetimi konusunda gelecekte yapılacak araştırmalar için önemli bir kaynak olması amaçlanmaktadır
Özet (Çeviri)
Due to the rapidly developing technology and increasing customer demands in recent years, the software industry has a very competitive environment. In this environment, project management plays an important role for software development. It includes all activities related to software development, project management, planning, execution, monitoring and control of the project process. This process is an important factor affecting the success of the project. Many decisions need to be made in the software project management process. These include determining the method and methodology to be used for the project. There are many project management methodologies in the software industry. These methodologies are suitable for different requirements and project characteristics. For example, different methodologies are available such as Waterfall, Agile, Scrum, Kanban, Extreme Programming (XP), Lean and Six Sigma. This thesis comprehensively examines project management methodologies in the software industry using a literature review and an analytical approach. During the review process, popular methodologies selected according to predetermined criteria are examined in detail. The basic principles, features, usage areas, advantages and disadvantages of each methodology will be discussed. This thesis will serve as a guide for project managers and software developers as they examine the different methodologies used for software project management. This study is ix also aimed to be an important resource for future research on project management in the software industry